Zapalenie pęcherza – jak leczyć?

28
Closeup young sick woman with hands holding pressing her crotch lower abdomen. Medical or gynecological problems, healthcare concept

Zapalenie pęcherza to nieprzyjemna dolegliwość, która niestety może przydarzyć się każdemu. Czujesz wówczas ból w podbrzuszu, pieczenie przy oddawaniu moczu oraz towarzyszy Ci kiepskie samopoczucie. Zapalenie jest często wywołane przez bakterie, ale istnieją także inne przyczyny tej choroby. Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Czy można się przed nim uchronić?

Zapalenie pęcherza – skąd się bierze?

Zazwyczaj nasze drogi moczowe w pobliżu pęcherza moczowego są jałowe. Czasami jednak dostają się tam różne drobnoustroje i bakterie, które mogą wywołać stan zapalny. Najwięcej infekcji układu moczowego jest spowodowanych pałeczkami okrężnicy, czyli inaczej bakteriami Escherichia Coli, które zasiedlają jelito grube. Bakterie te łatwo przedostają się z okolic odbytu do cewki moczowej. Zapalenie mogą wywołać także bakterie Enterococcus, Staphylococcus saprophiticus oraz Chlamydia, dwoinka rzeżączki, niektóre wirusy i grzyby, a także gronkowce.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Główne objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza moczowego to:

  • ból w podbrzuszu,
  • częste oddawanie moczu,
  • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • nieprzyjemny zapach moczu,
  • silne parcie na pęcherz,
  • krew w moczu.

Osoba dotknięta zakażeniem najczęściej czuje się osłabiona, czasami może boleć ją głowa i może mieć podwyższoną temperaturę. W przypadku powyższych objawów, najlepiej udać się do lekarza.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

W celu określenia przyczyny zapalenia, lekarz zleca wykonanie ogólnego badania moczu. Obecność bakterii w moczu kwalifikuje do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego. Najpowszechniejszą substancją czynną, stosowaną w leczeniu tych dolegliwości jest furagina. Substancja ta charakteryzuje się szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Stosuje się ją najczęściej w przypadku ostrych i przewlekłych zakażeń pęcherza. Jednym ze skuteczniejszych leków tego typu jest Furaginum.

Furaginum – skuteczny preparat na zapalenie pęcherza

Furaginum to przeciwbakteryjny chemioterapeutyk, wykorzystywany w leczeniu zakażeń dolnych dróg moczowych. Substancją czynną preparatu jest furazydyna (inaczej furagina). Działanie furaginy jest wielotorowe, między innymi hamuje białka bakteryjne i uszkadza bakteryjne DNA. W konsekwencji bakterie przestają się namnażać.

Dodatkowo, składniki Furaginum aktywują układ odpornościowy organizmu. Dzięki temu jest on nie tylko zabezpieczony przed namnażaniem bakterii, ale także chroniony profilaktycznie. Niemniej, podobnie jak w przypadku każdego leku czy suplementu, istnieją pewne przeciwwskazania. Nie należy stosować preparatu, jeżeli wykazujesz nadwrażliwość na któryś ze składników preparatu. Nie zaleca się także stosowania Furaginum podczas przebiegu cukrzycy, przy ciężkiej niewydolności nerek lub kobietom w I trymestrze ciąży.

Podsumowując, zapaleniu pęcherza warto zapobiegać profilaktycznie – np. odpowiednio dbając o higienę intymną lub spożywając odpowiednią ilość płynów. Jeśli jedank mimo tego wystąpią objawy, należy rozpocząć kurację Furaginum, którego dostępność możesz sprawdzić na KtoMaLek.pl. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią lub się zwiększą, udaj się na wizytę do lekarza.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here