Wynajem długoterminowy samochodu – czy warto?

57
Close up of car dealer giving keys of a new car to woman. Concept for car rental

Flota samochodowa stanowi nieodzowny składnik wielu firm. Mogą to być pojazdy kupowane na własność, leasingowane lub wykorzystywane w ramach wynajmu długoterminowego. Z wielu powodów ta ostatnia forma zyskuje szybko na popularności.

Na czym polega wynajem długoterminowy

Zamiast kupować lub leasingować pojazdy, można je wynajmować na podstawie umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony. Samochody pozostają własnością wynajmującego, natomiast najemca korzysta z nich do woli, płacąc w zamian comiesięczną ratę. Dzięki temu nawet nieduża firma może mieć do dyspozycji dowolnie wielką flotę samochodów, płacąc jedynie za ich rzeczywiste zużycie oraz paliwo. Nie trzeba mieć kapitału na wpłatę własną, nie mają też zastosowania skomplikowane procedury kredytowe lub leasingowe.

Obsługa po stronie wynajmującego

Dodatkową korzyścią jest to, że wynajmujący bierze na siebie obowiązek serwisowania pojazdów, zapewnia ich ubezpieczenie OC i AC, a także likwiduje wszelkie szkody komunikacyjne. Może też – tak czyni Hitachi Capital Polska, o czym można przekonać się na stronie internetowej https://www.hitachicapital.pl/ – zapewniać całodobową usługę Assistance dla każdego wynajmowanego pojazdu. Do dyspozycji są więc zawsze pojazdy zastępcze.

Najemca nie musi się więc zajmować samochodami, z których korzysta. Może mieć też dodatkowe profity w postaci rabatów na zakup paliwa i korzystanie z myjni.

Także dokumentacja nie jest zmartwieniem najemcy: raz w miesiącu dostaje fakturę zbiorczą, może też otrzymywać raporty o użytkowanej flocie. Firma może się więc zajmować swoją właściwą działalnością, nie marnując sił i środków na administrowanie niemałym przecież majątkiem, jakim jest kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt wynajmowanych samochodów.

Korzyści dla najemcy

Wynajem długoterminowy w wyspecjalizowanej firmie to nie tylko oszczędności wynikające z faktu, że comiesięczna rata jest niższa niż w przypadku leasingu. Pieniądze te są kosztem uzyskania przychodu, a umowa najmu nie wpływa na zdolność kredytową firmy, nie jest bowiem umową kredytową ani leasingową.

Firma korzystająca z wynajmowanej floty nie ponosi kosztów administracyjnych. Koszty są stałe, nie ma tu żadnych niespodzianek, mogących zachwiać firmowym bilansem. Do dyspozycji są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz busy wielu marek. Umowę można zawrzeć na czas nieokreślony z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, co zapewnia najemcy nieprzerwaną eksploatację pojazdów nawet przez długie lata.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here