Apteki nie będą już pełnić dyżurów. Co o tym sądzicie? – ANKIETA

569

Spore zmiany czekają mieszkańców. Od tego tygodnia na terenie naszego powiatu apteki nie będą pełnić już dyżurów, ale zmienią się ich godziny otwarcia.

Właściciele aptek od dawna informowali, że dyżury zwłaszcza całonocne są po prostu nieopłacalne. Ani rząd, ani NFZ nie dokłada im do tej usługi. Jak twierdzili, nocą potrzebujący robią zakupy sporadycznie.

– Przeważnie kupiono jakąś strzykawkę, czy tabletki na ból głowy, a my musieliśmy płacić pracownikowi – opowiada jeden z właścicieli aptek w Trzebnicy.

Jeszcze niedawno jedna z aptek – trzebnickie Panaceum próbowała wziąć obowiązek dyżurów na siebie i była czynna całą dobę. Niestety właściciele apteki też doszli do wniosku, że to kompletnie nieopłacalne.

Teraz aptekarze poinformowali Starostwo, że nie zamierzają już dalej prowadzić dyżurów, ale do 10 września miało zostać jeszcze zorganizowane spotkanie. Starostwo poinformowało jednak aptekarzy, że prosi o przesunięcie terminu bo czeka na opinie władz gminnych.

Na środowej sesji starosta Małgorzata Matusiak poinformowała radnych, że aptekarze nie poczekali jednak na spotkanie tylko poinformowali zarząd, że od 16 września przestają pełnić dyżur i przedstawili listę aptek z godzinami otwarcia.

Tym samym, w powiecie nie będzie już dyżurów danej apteki, więc z witryn zniknie informacja, która z aptek pełni w danym tygodniu dyżur, ale za to wszystkie placówki wydłużą nieco godziny otwarcia. Pełną informację o pracy aptek zamieszczamy w dziale ZDROWIE na str. 20 najbliższego numeru gazety.

Najdłużej, bo do godziny 23.00 będzie czynna apteka Panaceum, która klientów obsługiwać będzie również w niedziele i święta. Jednak aby skorzystać z apteki całodobowej, trzeba będzie pojechać do Wrocławia.

Na sesji wywiązała się dyskusja. Prawnik starostwa poinformowała radnych, że do końca roku aptekarzy obowiązuje uchwała o dyżurach, przyjęta w tym roku i że aptekarze muszą postępować zgodnie z prawem. Co będzie dalej? Czy są jakieś sankcje za łamanie uchwały i ustawy? Jakie opinie przedstawili burmistrzowie? Czy dyżury aptek wrócą? O tym napiszemy w kolejnym numerze.

A już dzisiaj pytamy Was co sądzicie na ten temat:

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here