Wyższa emerytura dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym

114

By cieszyć się odpowiednio wysoką emeryturą, należy zacząć myśleć o niej jak najwcześniej. Pracownicze Plany Kapitałowe pozwalają uzyskać dodatkowy dochód do świadczeń emerytalnych i zwiększyć emeryturę o kilkaset złotych!

Trendy demograficzne są w Polsce niezmienne od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że utrzymają się przez kolejne dekady. Społeczeństwo się starzeje i coraz mniej osób w wieku produkcyjnym przypada na coraz większą liczbę emerytów. W związku z tym szacuje się, że dzisiejsi dwudziestolatkowie otrzymają w przyszłości emeryturę, która wyniesie 1/3 ich wynagrodzenia! Jak zawczasu zadbać o odpowiednio wysoką emeryturę? Dobrym pomysłem są Pracownicze Plany Kapitałowe!

W Pracowniczych Planach Kapitałowych wpłat na indywidualny rachunek uczestnika dokonuje nie tylko pracownik, ale także pracodawca i państwo. Podstawowa składka pracownika wynosi 2 proc. wartości jego wynagrodzenia brutto. Dodatkowa – nie więcej niż 2 proc. Podstawowa składka pracodawcy wynosi zaś 1,5 proc. wynagrodzenia pracownika, a dodatkowa – do 2,5 proc. Państwo z kolei wpłaca na rachunek uczestnika PPK jednorazową składkę powitalną w wysokości 250 zł, a co roku dopłaca 240 zł. Chcesz dowiedzieć się więcej o programie PPK? Wejdź na stronę https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Dzięki temu PPK pozwalają na budowanie dużego kapitału małymi kwotami, a to jest jedna z głównych reguł inwestowania. Dzięki długoterminowemu i regularnemu oszczędzaniu można zgromadzić spory kapitał, a gdy dopłaca do tego pracodawca i państwo – kapitał dodatkowo  wzrasta.

Środki zgromadzone w PPK są całkowicie prywatne i podlegają dziedziczeniu. Z kolei liczne kalkulatory PPK dostępne w internecie wskazują na jaką dodatkową emeryturę mogą liczyć uczestnicy programu.

Okazuje się, że osoba, która przystąpiła do Pracowniczych Planów Kapitałowych w wieku 25 lat, zarabia 3 tys. złotych brutto i zdecydowała się wyłącznie na wpłaty podstawowe, może liczyć po 65. roku życia na jednorazową wypłatę 25 proc. środków i comiesięczne wypłaty w wysokości ok. 480 zł przez 240 miesięcy, czyli 20 lat. Z kolei osoba, która zdecydowała się na wpłaty dodatkowe w analogicznej sytuacji może liczyć na wypłatę w wysokości ok. 730 złotych miesięcznie.

Pracownicze Plany Kapitałowe są więc idealnym sposobem na zapewnienie sobie satysfakcjonującego dodatku do emerytury. Warto o tym pomyśleć nim będzie za późno. Im wcześniej bowiem zacznie się odkładać, tym większa będzie emerytura w przyszłości!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

3 KOMENTARZY

  1. Oby tak było, bo ja mam szerokie plany na swoją emeryturę dlatego też chcę żeby była ona po prostu wysoka i starczało mi na wszystko co będe chciała kupić i mieć. Dla mnie program jest naprawdę ciekawą opcją na to co się wokoło dzieje

  2. Na pewno jakoś tam podpije te marna emeryture. A jak bardzo to z tego co pisza zalezy od pensji aktualnej, bo procent wpłaty zależy od aktualnych zarobków tak zeby kazdego było na to stac i zeby nie zbankrutował teraz na rzecz emerytury

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here