Jak wybrać odpowiedni system klimatyzacyjny?

53

Podstawową zasadą wyboru urządzeń klimatyzacyjnych jest dostosowanie zastosowanych urządzeń do wielkości chłodzonej powierzchni i ilości pomieszczeń. Powinniśmy zwrócić uwagę także na jakość systemu, jego energooszczędność, wpływ na środowisko naturalne i długość gwarancji. Bardziej energooszczędne urządzenia wyższej jakości są zazwyczaj droższe, jest to jednak wydatek, który z pewnością zwróci się przez lata.

Zasady wyboru urządzeń klimatyzacyjnych

Przy doborze systemu klimatyzacyjnego warto skorzystać z usług specjalisty. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń nie ma raczej możliwości przeprowadzenia dokładnych obliczeń we własnym zakresie.

Energooszczędność urządzeń klimatyzacyjnych mierzy się za pomocą współczynnika EER. W przypadku urządzeń wysokiej jakości współczynnik ten ma wartość wyższą, niż 5.

Istotnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest także głośność pracy urządzenia. Poziom hałasu w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 20 dB.

Kupując klimatyzator warto pamiętać, że wiele modeli pracować może także jako urządzenia grzewcze. Warto zadbać też, by urządzenie było zaopatrzone dodatkowo w filtry i nawilżacze powietrza. Zapewnienie recyrkulacji powierza jest istotne zwłaszcza w małych mieszkaniach.

Główne rodzaje systemów klimatyzacyjnych

Najtańszym rodzajem systemów klimatyzacyjnych są urządzenia przenośne. Nadają się one jednak tylko do chłodzenia niewielkich powierzchni, a ich skuteczność jest raczej dyskusyjna. Klimatyzatory przenośne pobierają też wiele energii elektrycznej. Prócz taniości, ich jedyną zaletą jest lekkość i łatwość przemieszczania urządzenia – wybierajmy je więc tylko wtedy, gdy nie mamy możliwości zamontowania stałego systemu chłodzenia.

Systemy klimatyzacyjne mają różne rodzaje umiejscowienia jednostek wewnętrznych. Są to najczęściej jednostki ścienne, przypodłogowe, podstropowe, kasetonowe i kanałowe. Wybór rodzaju jednostki zewnętrzne zależy przede wszystkim od uwarunkowań przestrzennych lokalu. Jednostki zewnętrzne rozróżnia się natomiast ze względu na poziom mocy chłodniczej lub grzewczej, którą dysponują.

Główne rodzaje stałych systemów klimatyzacyjnych to klimatyzatory typu monoblokowego, klimatyzatory typu split i klimatyzatory typu multi-split. Większość osób wybiera dziś klimatyzatory typu split. Klimatyzatory multiblokowe są mało wydaje, klimatyzatory typu multi-split są natomiast wciąż stosunkowo kosztowne.

W większości przypadków do każdej jednostki zewnętrznej podłączyć można od kilku do kilkunastu jednostek wewnętrznych. Większa liczba jednostek wewnętrznych wymaga już zastosowania urządzeń o dużej mocy.

Systemy różnią się także rodzajem urządzeń sterujących. Większą wygodę zapewniają sterowniki bezprzewodowe. Istnieją także systemy sterowane za pomocą urządzeń przenośnych, np. telefonów komórkowych i laptopów.

Osobnym zagadnieniem jest oczywiście klimatyzacja pomieszczeń technologicznych, np. serwerowni, hal produkcyjnych i magazynów. Systemy klimatyzacyjne wybierane w takich przypadkach to specjalistyczne urządzenia dedykowane.

Więcej informacji na Eberspaecher.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here