Herbata z Moringi – właściwości

66

Mowa o wspaniałym drzewie rosnącym w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji, którego liście nadają się do zaparzania, a także tworzenia różnego rodzaju suplementów i kosmetyków naturalnych. Można spotkać się również z nazwą drzewa chrzanowego, ponieważ w smaku są one bardzo podobne. Dzisiaj dowiesz się wszystkiego o naparze z liście Moringa – właściwościach, sposobie przygotowania i wszystkich zaletach tej rośliny.

Moringa – na co pomaga?

Pierwszą rzeczą, o której koniecznie trzeba wspomnieć jest duża zawartość antyoksydantów, dzięki czemu liście Moringi zajmują jedno z czołowych miejsc wśród produktów przeciwdziałających rozwijaniu się nowotworów. W związku z zawartością kwasów tłuszczowych i innych składników chemicznych roślina skutecznie może eliminować komórki rakowe oraz zapobiegać ich rozmnażaniu w naszym ciele, dlatego zaleca jest nie tylko osobom chorym, ale również wszystkim, którym zależy na własnym zdrowiu.

Można także zwrócić uwagę na silne działanie regenerujące dla układu pokarmowego i wspomagające trawienie. Co więcej, Twoja wątroba również zostanie odpowiednio zadbana, gdyż zostaną z niej usunięte wszelkie toksyny. Generalnie do najważniejszych właściwości herbaty Moringi można zaliczyć:

  • stabilizację poziomu glukozy we krwi;
  • skuteczniejsze wchłanianie się witamin i minerałów;
  • wsparcie w budowie masy mięśniowej;
  • zwiększenie efektywności i sprawności procesów myślowych i koncentracji.

Moringa herbata na odchudzanie

Nie jest to udowodnione jednoznacznie, ale zauważono pewne efekty zmniejszenia się masy ciała podczas regularnego spożywania herbaty z naparu liści Moringi. Wpływają one na zwiększenie wykorzystania energii z pokarmów, które spożyłeś w ciągu dnia, a więc pojawia się mniejsze ryzyko odkładania zapasów tłuszczu. Można tutaj mówić o wsparciu procesu metabolizmu, lecz tylko dieta połączona z ćwiczeniami będzie w stanie pomóc w 100% w zrzuceniu nadwagi i budowaniu zgrabnej sylwetki.

Herbata Moringa – jak pić?

Napar ten posiada naturalny smak bez żadnych konkretnych aromatów czy smaków – nie jest ani cierpki ani kwaskowaty. Z wyglądu posiada jasny odcień połączenia żółci z zielenią, a jej przygotowanie powinno odbywać się według określonych zasad, by uzyskać odpowiedni smak i czerpać z niej wszystkie możliwe właściwości.

Do szklanki należy wsypać około 1-2 łyżeczek suszonych liści Moringi, które możesz w jak najmniej przetworzonej i naturalnej wersji zakupić w Jawo Kraków. Następnie można zalać je gorącą wodą o temperaturze 80°C na pojemność 150-200 ml. Wystarczy już 3-5 minut, by uzyskać gotowy napar do spożycia. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby wypijać ją codziennie, a nawet kilka razy w ciągu dnia – zatem życzymy smacznego!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here