„Czyste Oborniki Śląskie”

362
Fot. SCREEN Z FILMU

Na Facebooku, a także na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Obornikach Śl. pojawił się film promujący kampanię społeczną – „Czyste Oborniki Śląskie”. Inicjatorzy akcji przekonują, że każdy mieszkaniec, który będzie podejmował decyzje podczas zakupów i wyrzucania śmieci, ma wpływ na swoje otoczenie.

Zaczęło się od propagowania picia wody z kranu. Na Facebook-u pojawiły się nakładki – „Piję wodę z kranu„, a radny Hubert Ozimina przeniósł nawyk picia wody z kranu, a nie z plastikowych butelek również na innych radnych i podczas sesji na stołach, zamiast wody w plastiku, stoją dzbanki z kranówką.

  „Czyste Oborniki Śląskie”, „Gmina Bez Plastiku”, „Piję Wodę z Kranu”, „Kompostuję” – pod takimi hasłami prowadzona jest kampania społeczna adresowana jest do mieszkańców gminy. Jej celem jest poprawa świadomości ochrony środowiska oraz próba zmiany nawyków gospodarowania śmieciami.

 Musimy zmieniać nasze nawyki. Musimy nauczyć się lepiej gospodarować śmieciami, tak jak gospodarujemy wodą, ściekami, prądem i gazem. Wodę, prąd i gaz staramy się oszczędzać – oszczędzajmy też śmieci, przede wszystkim plastik i odpady organiczne. Oszczędzając śmieci, oszczędzimy pieniądze – mówi Hubert Ozimina, radny Rady Miejskiej, pomysłodawca i koordynator kampanii. – Mam nadzieję, że proponowany przez nas przekaz będzie dobrze odebrany przez Mieszkańców Obornik Śląskich i odniesiemy zamierzony skutek.

#GminaBezPlastiku

Jak mówi Hubert Ozimina, ta kampania przebiega w kilku etapach. – Na początku w internecie emitowane są trzy filmy reklamowe. Każdy na inny temat. Pierwszy zachęca do pilnowania porządku, sprzątania po sobie i wokół siebie, segregowania odpadów. Ma przekonać do mądrego i świadomego ograniczania śmieci – mówi Hubert Ozimina i dodaje, że możemy używać opakowań z papieru lub wielorazowego użytku.

– Czysta Gmina Oborniki Śląskie. Może my dokonać tego razem! – zachęcają w filmie harcerze.

Fot. SCREEN Z FILMU

 #PijęWodęzKranu

Kolejny filmik, który można obejrzeć między innymi na Facebooku Miasto i Gmina Oborniki Śląskie przekonuje do picia wody z kranu. Pijąc wodę z kranu możemy ograniczyć kupowanie zwykłej „wody źródlanej” w plastikowych butelkach.

– Jeśli każdy mieszkaniec gminy wyrzuci w tygodniu tylko jedną plastikową butelkę, to w ciągu roku usypiemy górę aż z miliona butelek, a wyrzucamy więcej. Picie wody z kranu ma również aspekt ekonomiczny. 1000 litrów wody z sieci wodociągowej kosztuje około 10 zł, wliczając opłatę za ścieki, czyli 1 litr to 1 grosz. A ile kosztuje litr „wody źródlanej” w sklepie? Obornicka kranówka, jest jak „woda źródlana” ze sklepu. Nasza też czerpana jest z podziemnych źródeł – mówi w filmie Hubert Ozimina.

W spocie reklamowym wystąpił Adam Michalski, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej. pokazał on miejsce, w którym przygotowywana jest woda dla mieszkańców.

– Dbamy o to, aby woda była zdrowa, zdatna do spożycia bezpośrednio i aby miała określone walory smakowe – mówi prezes ZGK.

 Mniejsza ilość odpadów plastikowych wyrzuconych na śmieci, to większe oszczędności dla nas wszystkich – dodaje Arkadiusz Poprawa, burmistrz Obornik Śl. i przekonuje, że sam pije kranówkę od dziecka. – W smaku nie różni się ona od tańszych wód z plastikowych butelek. Niektórzy mieszkańcy mówią, że nasza woda smakuje chlorem, a jest to o tyle dziwne, że my już od dawna wody nie chlorujemy – podkreśla burmistrz.

#Kompostuję

– Trzeci materiał dotyczy kompostowania. Chcemy zachęcić mieszkańców do zakładania w ogrodach kompostowników i recyklingu odpadków organicznych – przede wszystkim koszonej trawy – we własnych gospodarstwach domowych. W lipcu i w sierpniu kosimy i wyrzucamy wyjątkowo dużo trawy. Zachęcamy mieszkańców, aby trawę wyrzucali na kompost, a nie do brązowych worków. W reklamie wypowiada się mieszkaniec Obornik Śląskich, który sam zrobił kompostownik z europalet, ziemię wykorzystuje w ogrodzie, a podlewa deszczówką – mówi Hubert Ozimina.

 #CzysteObornikiŚląskie

Organizatorzy akcji podają, że kolejnym etapem kampanii będą plakaty, bilbordy, ulotki oraz ogłoszenia w prasie. Jesienią zostanie zorganizowana akcja edukacyjna w szkołach. Uczniowie dostaną bidony na wodę lub sok. Dzieci będą zachęcane do korzystania z opakowań wielorazowego użytku. Dzięki temu ograniczy się ilość wyrzucanych, jednorazowych butelek plastikowych.

– Mieszkańców naszej gminy można stawiać za wzór, jeśli chodzi o segregowanie śmieci. Robią to najlepiej na Dolnym Śląsku. Pokazały to analizy przedstawione przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Obornikach Śląskich. W najbliższym czasie może się okazać, że oborniczanie będą również kompostować trawę i inne odpadki organiczne oraz ograniczą ilość wyrzucanych do śmieci plastików i będą to robić najlepiej na Dolnym Śląsku – mówi radny Ozimina

1 KOMENTARZ

  1. Tylko dlaczego mieszkańcy deklarujący kompostowanie pozostałości roślinnych we własnym zakresie – i co za tym idzie NIE korzystający z wywozu „bio-odpadów”, muszą partycypować w kosztach tegoż. Jak deklarują pracownicy UG sumarycznie największe koszty generuje wywóz worków brązowych. A może przy PSZOK-u utworzyć Gminny Kompostownik. Jeśli są obwarowania dot. gminy to może dopuścić do tego przedsięwzięcia lokalny biznes i umożliwić produkcję humusu. Ograniczyło by to zapewne koszty wywozu śmieci.
    Temat poboczny… Co do wycinki drzew w Obornikach – proszę prócz wartości ekologicznych i krajobrazowych uwzględnić aspekt bezpieczeństwa. Przy wielu przejściach dla pieszych rosną drzewa, które w znaczny sposób ograniczają widoczność i pieszych wchodzących na jezdnię i zbliżających się do przejścia pojazdów.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here