Co czyta młodzież? Książki dla young adults z pokolenia Z

86

Ktokolwiek szuka podpowiedzi na hasło: „książki dla młodzieży”, musi wiedzieć, że „młodzież” nie lubi, kiedy określa się ją tym mianem, a zdanie „ta dzisiejsza…” niejednego młodego człowieka doprowadziło do szewskiej pasji. Nastolatkowie, o których dziś mówimy raczej young adults czy pokolenie Z, chcą być traktowani nie inaczej niż dorośli. Określają swoją indywidualność i szukają sposobu na to, by wyrazić siebie. Czy mogą to robić przez lekturę? Jak najbardziej.

Czy generacja Z w ogóle czyta?

Generacja Z, czyli pokolenie urodzone po 1997, to dzisiejsi nastolatkowie. Dzięki gwałtownemu postępowi technologicznemu mają nieograniczony dostęp do informacji. Ale nie oznacza to, że całkowicie rezygnują z form analogowych na rzecz digitalu. Bycie offline jest sposobem na wyrażenie nonkonformizmu, co bardzo pożądane przez młodych ludzi. A „książki dla młodzieży” mogą im w tym pomóc, w końcu: jesteś tym, co czytasz. Sprawdźmy zatem, co czyta młodzież.

Książki dla młodzieży, które sprawdzą się w 2019 roku

Młodzieżowe książki w roli prezentu to całkiem niezły pomysł. Oczywiście pod warunkiem, że trafi się w gust obdarowywanego.

Saga o wiedźminie była poczytną serią kilkanaście lat temu, a jest nią i teraz. Zwłaszcza że lada chwila Netflix wypuści serial stworzony na kanwie historii skonstruowanej przez Andrzeja Sapkowskiego. Jedyny w swoim rodzaju Geralt, seksowne czarodziejki Yennefer i Tirss, Ciri z nieznanymi przeszłością i przyszłością – Wiedźmin może brzmieć jak tania historia. Ale nie wtedy, kiedy doda się do niego ten pieprzny humor autora, niezliczone odniesienia kulturowe i uniwersum skonstruowane tak, że zdolne zastąpić Martina i Grę o Tron.

Science fiction i wszystko, co z nim związane

Książki science fiction można, obok fantasy, wskazać jako jeden z ulubionych gatunków młodzieży. Ale nie tylko. Fantastyką nauką zaczytuje się rzesza wiernych fanów. A wybór, jeśli chodzi o autorów, jest naprawdę ogromny. Weźmy chociażby naszego Stanisława Lema, który już na początku lat 60. w Powrocie z gwiazd przewidział powstanie czytników e-booków. Polski futurysta zasłynął na całym świecie, a w Krakowie co roku organizowany jest na jego cześć konkurs czytelniczy „Lemoniada”. Wierzcie nam na słowo – bierze w nim udział wielu młodych ludzi!

Co jeszcze? Książki z serii Metro, z którymi ciekawie koresponduje zwłaszcza popularny ostatnio serial Czarnobyl.

I jeszcze gdzieś na pograniczu gatunków, ale na pewno nie na uboczu zainteresowania czytelników: Andrzej Pilipiuk z jedynym w swoim rodzaju pomysłem na fantastykę. Wraz z nim postaci, które powołał do życia, między innymi niezrównany Jakub Wędrowycz.

Antyutopie, dystopie i utopie

Światy alternatywne mogą być konstruowane w różnorakie sposoby, a właśnie dzięki tej masce „nierealne, ale prawdopodobne”, są tak chętnie odbierane przez młodych ludzi. W końcu nastolatkowie nierzadko szukają w lekturze ucieczki przed codziennością. Stąd tak często wybierają tekst o tematyce dystopijnej. Chociażby Farma – spodoba się wszystkim, którzy z zapartym tchem oglądali Opowieść Podręcznej. Bo to jeszcze jeden sekret popularnej literatury dla młodzieży: dobrze, by korespondowała z innymi mediami i tworzyła wokół siebie społeczność fandomową. Z jednej strony indywidualizm, a z drugiej – poczucie przynależności do grupy.

Podsumowanie

Książki dla młodzieży to niełatwy temat. Jeśli jednak podejdzie się do niego z głową, zdecydowanie nie stosując gombrowiczowskiego „upupiania”, można dzięki niemu przygotować ciekawy prezent.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 KOMENTARZ

  1. „Generacja Z, czyli pokolenie urodzone po 1997, to dzisiejsi nastolatkowie.” jak nastolatkowie mogą mieć po 22 lata! kto pisał takie bzdury? ….a no tak, to „nowa”

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here