Żar leje się z nieba

689
Wielu trzebniczan szuka ochłody na trzebnickim basenie

Aż 34 stopnie Celsjusza pokazywały termometry w ostatnich dniach i to w cieniu. Synoptycy mówią, że to właśnie Dolny Śląsk jest w ostatnich dniach najcieplejszym województwem. W wielu szkołach dzwoniono po rodziców, aby odebrali wcześniej swoje dzieci, bo mdlały, było im słabo. Od środy lekcje są skrócone do 30 minut.

Tak wysokich temperatur w tym roku jeszcze nie było

Rodzice otrzymali informacje, że szkoły skracają lekcje do 30 minut, ponieważ nawet wewnątrz budynków jest zbyt gorąco. W wielu urzędach wprowadzono skrócony czas pracy, krócej mają pracować także policjanci, a kierowcy autobusów mogą pracować w krótkich spodenkach.

Nasze organizmy nie są przygotowane na takie upały, dlatego wiele osób, zwłaszcza starszych i dzieci, narzeka na złe samopoczucie. Jak powiedzieli nam rodzice jednej z trzebnickich szkół, nauczyciele dzwonili do opiekunów, aby ci odebrali dzieci przed zakończeniem zajęć lekcyjnych, ponieważ uczniowie mdleli, byli osłabieni i apatyczni.

Kilka zasad jak poradzić sobie z upałem

Specjaliści doradzają, aby podczas upałów zachować kilka zasad: pić dużo wody – najlepiej szklankę co godzinę, nie pić alkoholu, jeść lekkie potrawy, unikać słońca i wychodzenia z domu w godz. 11-16, jeśli to tylko możliwe unikać wysiłku fizycznego.

Stacje Sanitarno- Epidemiologiczne przestrzegają przed kąpielami w fontannach.  A wszystko przez to, że w wodzie, która zwykle płynie w obiegu zamkniętym może być mnóstwo niebezpiecznych drobnoustrojów. Nigdy nie wiemy, kto wszedł do wody przed nami, czy nie kąpało się tam zwierze. Po kąpieli w fontannie możemy się nabawić takich dolegliwości i chorób: wysypki, ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli, schorzenia dróg oddechowych, zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków, zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia spojówek, zapalenia uszu, grzybice stóp, a bakterie escherichii mogą powodować stan zapalny dróg moczowych i pęcherza.

Dlatego jeśli chcemy się schłodzić, warto skorzystać z kąpieli w basenie, w którym woda jest regularnie filtrowana i badana, a nad jej czystością czuwa także obsługa.

W tym roku obornicki basen przechodzi remont i planuje się, że zostanie otwarty na 1 czerwca 2020 roku. Trzebnicki basen zewnętrzny czynny jest od godz. 9-19. Jak czytamy na stronie Gminnego Parku Wodnego – Zdrój, bilet normalny to wydatek rzędu 15 zł, a ulgowy – 10 zł (dzieci do lat 4 wchodzą gratis).

Żmigrodzki basen Aquagród czynny jest od godz. 10-19, a we wtorki i czwartki dla osób 40+ dodatkowo 19-20. Żmigrodzki basen ma zdecydowanie bardziej rozbudowany cennik. I tak, bilet normalny kosztuje 14 zł (po godz. 16 – 8zł), bilet ulgowy – 8 zł (po godz. 16 – 5 zł). Bilety rodzinne kosztują (od godz. 10) dorośli – 12 zł i 6 zł dziecko. Po godz. 16 odpowiednio 8 zł i 5 zł. Renciści i emeryci za bilet rodzinny od godz. 10 zapłacą 10 zł, a po godz. 16 – 5 zł.

4 KOMENTARZY

  1. Dokładnie! Kąpiąc się w takiej wodzie można zarazić się Legionellą, a ona prowadzi do zapalenia płuc,a nawet do śmierci. Nie wolno bagatelizować problemu!
    Dobrze, że pojawia się coraz więcej artykułów uświadamiających. My na fb prowadzimy również akcje informacyjne #poznajbakterie #legionella

  2. nowe miejsca pracy w Starostwie Trzebnickim ,dla żony burmistrza Żmigrodu i żony Burmistrza Prusic,,a starostwo nie ma na drogi,zabiera z wiosek gminy trzebnica,z chodników,,nawet z remontu przepustów drogowych-z makabrycznego stanu drogi Brzykow -Ujeżdziec Wielki ,,–powiat przejmują dynastie kolesiów–A NOWA UDAJE ŻE ŚPI,ŻE TAK MA BYĆ,-DOBRA ZMIANA–OK

  3. teraz widac jakich mamy POlityków lokalnych, Nowa szczuje na Burmistrza Trzebnicy a w starostwie jaja takie że hej, ale durny naród sam do tego doprowadził, jak wybrali tak mają, brawo WY wborcy POpaprańców 🙂 🙂 🙂

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here