Białaczka ma wiele rodzajów. Jakie są jej objawy?

116

Białaczka jest nowotworem krwi, który często trudno jest zdiagnozować. Tymczasem szybka i właściwa diagnoza ma decydujące znaczenie w powrocie chorego do zdrowia.

W leczeniu nowotworów, w tym białaczki, najważniejszy jest czas. Im szybciej udaje się postawić diagnozę, tym większe są szanse na wyleczenie. Z tego względu nie można bagatelizować objawów tej choroby. Po czym można ją rozpoznać?

Rodzaje białaczki

Przebieg choroby różni się w zależności od rodzaju białaczki. Wśród najczęściej występujących wyróżnia się AML, czyli ostre białaczki szpikowe, ALL – ostre białaczki limfoblastyczne, CML – przewlekłe białaczki szpikowe i CLL – przewlekłe białaczki limfatyczne.

Białaczki o ostrym charakterze mają zazwyczaj szybki, gwałtowny przebieg jednak nie jest to regułą. W ich wyniku w organizmie dochodzi do gromadzenia się niedojrzałych morfologicznie i czynnościowo komórek blastycznych, które wypierają komórki prawidłowe, co z kolei skutkuje niedokrwistością i małopłytkowością.

Ostra białaczka szpikowa, np. mielomonocytowa, bazofilowa czy erytroblastyczna, może dotknąć osób w każdym wieku niezależnie od płci jednak częściej cierpią na nią osoby starsze. W Europie na ten rodzaj białaczki choruje od 5 do 8 osób na 100 tys. mieszkańców. Z kolei na ALL, czyli ostrą białaczkę limfoblastyczną określaną jako nowotwór komórek limfoidalnych, najczęściej chorują dzieci między 2 a 5 rokiem życia. Ten typ dotyka aż 8 na 10 dzieci cierpiących na białaczkę.

CML, czyli przewlekła białaczka szpikowa, pojawia się wówczas gdy mamy do czynienia z translokacją chromosomową i powstaniem tzw. chromosomu Philadelphia wywołującym mutację komórek. CML dotyka najczęściej osób dorosłych. Podobnie CLL, czyli przewlekła białaczka limfocytowa, najczęściej dotyka osób dorosłych, w wieku ok. 60 lat. W przypadku tego rodzaju białaczki symptomy mogą nie wystąpić nawet przez kilka lat.

Więcej o białaczce dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Białaczka objawy u dzieci i dorosłych

Objawy białaczki zależą od jej rodzaju. Często objawy białaczki u dorosłych podobne są do objawów białaczki u dzieci. Zazwyczaj wśród symptomów choroby wystepuje osłabienie, gorączka, bóle stawów i kości. Chory może mieć także powiększone węzły chłonne, wątrobę i śledzionę, a także odczuwać zaburzenia rytmu serca i przyspieszone tętno.

Osoby dotknięte białaczką mogą także mieć objawy związane z niedokrwistością takie jak zawroty głowy, bladość błon śluzowych i skóry. Często skarżą się też na nocną potliwość, uczucie pełności w jamie brzusznej wywołane powiększeniem wątroby i śledziony, częste zakażenia i objawy skazy krwotocznej, które mogą przyjmować postać krwawień z nosa i dziąseł oraz przewodu pokarmowego. Częste są także zmiany zapalne występujące w jamie ustnej – m.in. afty, bolesne owrzodzenia i opryszczki.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here