Krew pilnie potrzebna. Każda grupa!

513
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu

Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu na stronach gmin, wielu różnych profilach facebookowych pojawiają się apele o oddawanie krwi. „W związku z dużym zapotrzebowaniem szpitali na krew i jej składniki, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  zwraca się z gorącą prośbą o pomoc w rozpropagowaniu apelu skierowanego do potencjalnych krwiodawców Gminy Żmigród zachęcającego do oddawania krwi” – takie apele pojawiają się w wielu miejscach.

Na stronie internetowej http://www.rckik.wroclaw.pl można sprawdzać jaki jest stan zapasów krwi w danym dniu. Wczoraj niewielki zapas był tylko dla osób o grupach AB – i AB +.

Przypomnijmy, że oddać krew może oddać każda  zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się  również  proporcje wzrostu i wagi ciała.

Przy oddawaniu 2 jednostek KKCz (podwójna erytroafereza) wymagalna jest waga przynajmniej 70 kg. Jednorazowo pobiera się  450 ml. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż  4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Dawca powinien również władać językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim

Jak przygotować się do oddania krwi?Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później należ być wyspanym, wciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około 2 l płynów, zjeść lekkostrawny  posiłek przed oddaniem krwi, unikać nadmiernego fizycznego wysiłku w dniu oddania, ograniczyć palenie papierosów, nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu lub innych środków zmieniających nastrój.

Nigdy nie wiadomo, kiedy sami możemy potrzebować krwi – planowy zabieg, wypadek – w życiu zdarzają się nam różne sytuacje, w których możemy potrzebować krwi, żeby przeżyć. A co w sytuacji, kiedy medycy nie będą mogli nam pomóc, bo zabraknie naszej grupy? Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  we Wrocławiu apeluje o oddawanie krwi, bo magazyny świecą pustkami i sytuacja staje się bardzo poważna.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here