Zamiast jagód i grzybów: lodówki, pralki i butelki

288

Wszyscy chcielibyśmy wybrać się na spacer do lasu, pooddychać świeżym powietrzem, nacieszyć oczy widokiem zieleni czy kwiatów. Niestety, są takie miejsca, w których notorycznie można spotkać śmieci. Kiedy jedne są zbierane, po pewnym czasie przywożone są następne.

Pomimo znowelizowanej w 2013 roku ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach problem nielegalnych składowisk śmieci w lasach jest wciąż problemem aktualnym. Niemal w każdym kompleksie leśnym można natknąć się na różnego rodzaju odpady, które nie tylko zanieczyszczają środowisko, lecz również wpływają negatywnie na wymiar krajobrazowy i estetyczny naszego otoczenia – mówią oborniccy leśnicy.

Jak dodają, nadleśnictwo od 2013 roku na porządkowanie lasów wydatkowało środki wysokości przekraczającej znacznie 200 000 zł.

Kwotę można by przeznaczyć na inne cele, np. zagospodarowanie turystyczne lasu czy też miejsc postojowych, które przyczyniłyby się do lepszego wykorzystania rekreacyjnych funkcji obornickich lasów służąc wielu mieszkańcom. Pomimo systematycznego usuwania śmieci z lasu wciąż stwierdzane są nowe miejsca ich nielegalnego wywożenia – dodają leśnicy.

Podkreślają, że zanieczyszczanie lub zaśmiecanie lasów jest wykroczeniem, za które w przypadku wykrycia sprawcy Straż Leśna stosuje najwyższy, dopuszczony prawem wymiar grzywny za to wykroczenie.

A co najczęściej można spotkać w lasach?

To są bardzo różne odpady. Od takich śmieci jak plastikowe butelki, puszki, papierki czy inne odpady, które są zostawiane podczas wizyt w lasach, po odpady budowlane. Niestety, jest jeszcze wiele osób, które podczas prac remontowych nie zamawiają kontenerów ani nie zawożą odpadów bezpośrednio na wysypisko. A przecież można odwieźć niepotrzebne sprzęty na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych albo też, jeśli ktoś nie chce tak długo czekać, na PSZOK – przekonuje Marcin Lipiecki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Śląskie.

Na łamach NOWej gazety wielokrotnie poruszaliśmy tematy związane z zaśmiecaniem lasu, przydrożnych rowów czy też pół. Apelowaliśmy, aby nie wywozić odpadów w niedozwolone miejsca, nie zanieczyszczać lasów. Wiele razy pisaliśmy także o akcjach, które przeprowadzają mieszkańcy wielu miejscowości. Ci, którym zależy na czystym środowisku zbierają się i wspólnie porządkują różne tereny: lasy, parki, skwerki. Ochotnicy zbierają śmieci, a inni znów je zostawiają gdzie podanie.

Zachęcamy do przesyłania
zdjęć miejsc, które są wyjątkowo zaśmiecone. Będziemy je publikować na naszym Facebooku
i w papierowym wydaniu

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here