Jak skutecznie oszczędzać wodę?

117
@pixabay.com

Woda – przyzwyczailiśmy się do tego, że jest wszędzie. Płynie z kranu, pada z nieba, stoi w wielkich kałużach na ulicach, pluszcze w fontannach, połyskuje w stawach. Do dzikiej pasji doprowadza nas kapiący kran. Jest wszędzie i nigdy jej nie zabraknie.

A przecież tak nie jest. Słodka woda stanowi zaledwie 2,5 procenta całej wody na planecie. Jej zasoby wciąż się kurczą. I wcale nie wymyślona jest opinia, że nasze wnuki będą miały wodę ściśle limitowaną.

Łatwo jest zadbać o to, aby woda słodka nie była marnotrawiona. Nadszedł czas, abyśmy zrozumieli, że od naszych codziennych zachowań zależy tempo zużycia zasobów tego bogactwa naturalnego Ziemi. Niewiele kosztuje wprowadzenie w domu pięciu sposobów, które pomogą planecie. Ważne, aby pamiętała o nich cała rodzina.

Pięć sposobów, na skuteczne oszczędzanie wody:

  1. Pilnuj, aby wszystkie krany były zawsze dokręcone i pamiętaj o sprawdzaniu uszczelek. Zakręcaj kran myjąc zęby i goląc się. Zamiast kąpieli bierz prysznic. Nie napełniaj wanny po brzegi, gdy wejdziesz do niej poziom wody i tak się podniesie.
  2. Zamontuj baterie, które pozwalają szybko ustawić temperaturę wody. Dobrym sposobem jest zastosowanie perlatora, który napowietrza wodę i sprawia, że strumień jest silniejszy.
  3. W toalecie używaj przycisku „oszczędne spłukiwanie”. Nie wrzucaj do niej fusów po kawie i herbacie. Jedno spłukanie toalety to nawet 10 litrów wody.
  4. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą, lecz nalej wodę do komory zlewozmywaka lub korzystaj ze zmywarki. Pralkę uruchamiaj, gdy jest pełna lub ustawiaj tryb „pół wkładu”.
  5. Trawniki i klomby podlewaj rano, gdy jest chłodniej i woda paruje wolniej. Świetnym sposobem jest zbieranie deszczówki, która posłuży do podlewania grządek, ale też roślin w domu.

Jeżeli w oszczędzanie wody włączy się cała rodzina, to skutki będą widoczne także w rachunkach
za jej zużycie

Zapłacimy mniej, a jednocześnie przyczynimy się do kontrolowania zużycia zasobów słodkiej wody.

1 KOMENTARZ

  1. Bandziory międzynarodowe z nazwisk podłączyły się do wodociągów. W gminie Powidz w kranach płynęła woda koloru białego. Po kilkunastu sekundach woda wyglądała, jak brudna kranówa.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here