O czym należy pamiętać przy wymianie wodomierzy?

142

Wodomierz to urządzenie niezbędne do dokonania prawidłowego pomiaru wykorzystania wody, dlatego jego posiadanie jest prawnym obowiązkiem.

  1. O co chodzi z legalizacją wodomierzy?
  2. Przepisy związane z wymianą urządzeń
  3. Konsekwencje wynikające z braku legalizacji

To jednak nie wszystko, gdyż przepisy regulują również sprawy związane z legalizacją liczników oraz ich wymianą.

O co chodzi z legalizacją wodomierzy?

W celu uzyskania wiarygodnych pomiarów zużycia wody, wykorzystywany wodomierz musi mieć sprawny licznik. Legalizacja wodomierza pozwala upewnić się, że dane urządzenie działa prawidłowo. Obecnie legalizacja wodomierzy przepisy wymagają, aby była ona przeprowadzana raz na pięć lat. Nie można tego jednak zrobić w pierwszym lepszym punkcie, gdyż Prezes Głównego Urzędu Miar wskazał konkretne miejsca, które oferują taką usługę. Jeżeli urządzenie przez cały czas działa prawidłowo, fachowiec nakleja na nim naklejkę oznaczającą dopuszczenie wodomierza do użytkowania. Czasami jednak pojawiają się nieprawidłowości, czego konsekwencją jest konieczność wymienienia urządzenia na nowe.

O ile jeszcze kilka lat temu wymiana wodomierzy była bardzo kłopotliwa, to obecnie wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej. Dzięki temu, bez potrzeby wychodzenia z domu, można poznać szczegóły procesu legalizacji wodomierzy oraz konsekwencje w przypadku naruszenia przepisów i używania urządzenia, które powinno być wymienione na nowe.

Przepisy związane z wymianą urządzeń

Szczególnie ważne jest to, że wymiana wodomierza przepisy określają między innymi, że właścicielem wodomierza jest ta osoba, która dokonała jego zakupu. W przypadku wynajmowania mieszkania lokator pozostaje jedynie użytkownikiem, który na co dzień korzysta z wodomierza. Są dwie drogi postępowania związane z tym, jak przebiega wymiana wodomierzy podstawa prawna. Jedną jest wspomniana legalizacja, która pozwoli legalnie używać wodomierza przez okres następnych pięciu lat. Drugą natomiast całkowita wymiana sprzętu na nowy model.

Konsekwencje wynikające z braku legalizacji

Chociaż część osób lekceważy sobie konieczność legalizowania wodomierzy, to należy uświadomić sobie związane z tym konsekwencje. Niedotrzymanie terminu legalizacji wodomierza może przełożyć się nawet na ograniczenie wolności lub wysoką grzywnę. Jej wysokość może sięgać zawrotnej kwoty 10 000 złotych, dlatego lepiej nie ponosić niepotrzebnego ryzyka. W przypadku dodatkowych pytań o legalizację, można zapoznać się z dodatkowymi artykułami na ten temat.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here