W życie wchodzi e-dowód osobisty

110
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ten, kto od 4 marca 2019 roku złoży wniosek o dowód osobisty, otrzyma e-dowód, czyli dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. Będzie wyglądał podobnie do dotychczas wydawanego dowodu osobistego, z wyjątkiem niewidocznego z zewnątrz chipa.

Jak zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski, nowe dowody mają pozwolić na lepsze korzystanie z dostępu do usług administracji.

Urzędy w całej Polsce wprowadzają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. E-dowód będzie mógł nie tylko potwierdzać naszą tożsamość, ale też umożliwić akceptowanie umów i faktur, odbieranie e-recept i e-skierowań, pozwoli też szybciej odprawiać się na lotniskach, umożliwi podpisywanie urzędowych dokumentów elektronicznie. Wystarczy przyłożyć dokument do czytnika, i wpisać PIN.

Wyrobienie nowych dokumentów będzie bezpłatne

Nie oznacza to również masowej wymiany dokumentów. Nowy dowód dostaną osoby, którym kończy się ważność dotychczasowych oraz te, które zgubią lub zostanie im skradziony stary dokument. Podobnie jak obecna wersja, e-dowód będzie ważny przez 10 lat.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here