Jak postarzyć papier?

219

Stary papier ma w sobie wiele uroku. Z jednej strony nie wygląda oczywiście tak reprezentacyjnie co nowe kartki, jednak ma w sobie to „coś”. Nawiązuje do historii, minionych czasów, dawnych lat… Stąd też wykorzystywany jest często w zdobieniu – na przykład w scrapbookingu. O stary papier jednak dosyć trudno – na szczęście istnieją sposoby, żeby postarzyć nowe kartki, nadając im ów szczególny wygląd!

Po co postarzać papier?

Z postarzonych kartek można korzystać w różnych celach. W ten sposób można naszykować na przykład piękne zaproszenia, wkleić taką wyjątkową kartkę do pamiętnika, podarować bliskiej osobie wiersz w ozdobnej formie, albo wręczyć komuś szczególnie reprezentacyjny dyplom. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko uzależnione jest po prostu od potrzeb oraz kreatywności konkretnej osoby. Można zdecydować się na gotowe papiery ozdobne, w specjalny sposób postarzone, by wyglądały na starsze niż są w rzeczywistości. Takie rozwiązanie jest o tyle rozsądne, że papier jest wytrzymały, a przy tym prezentuje się wyjątkowo elegancko, starodawnie.

Można natrafić na przykład na wiele rodzajów dyplomów, które przypominają stare pergaminy – na przykład dyplom Papirus Argo, dyplom Soplica Argo czy karton na dyplomy Herold Argo. W tej chwili naprawdę liczne egzemplarze kartonów nawiązują do dawnych czasów. Wyjątkowo gustownie prezentuje się na przykład karton na dyplomy Amber Argo czy Antyk Argo. Na takich postarzonych specjalnie produktach można wypisać dyplom ręcznie, albo też skorzystać z drukarek. Istnieją jednak sposoby na postarzenie wybranego papieru samodzielnie – i nie jest to wcale przesadnie kłopotliwe!

Jak postarzyć papier?

Papier można postarzyć różnymi metodami i można w tym celu używać rozmaitych kartonów. Oczywiście także i zwykłe, cienkie kartki (na przykład z bloku rysunkowego) świetnie się do tego nadają, jednak są dużo słabsze, mniej wytrzymałe. Warto więc korzystać raczej z twardszych kartonów. Jakie są metody postarzania papieru?

  1. Pierwszy sposób wykorzystuje kawę lub herbatę. To metoda, która sprawdzi się, jeśli nie mamy dostępu do już zażółconego fabrycznie papieru i musimy rozpocząć postarzanie od zamiany białej kartki w starszą. Kto miał kiedykolwiek do czynienia ze starszymi kartkami, ten zdaje sobie sprawę, że posiadają charakterystyczną, żółto-brązową barwę. Czasem wystarczy nadanie kartce koloru kremowego – wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika. Możemy wylać na karton kubek kawy czy herbaty, zamoczyć go w napoju (wlanym na przykład do miedniczki), albo też wykorzystać mokrą torebkę herbaty – koniecznie taką, której nie użyliśmy do wykonania napoju, gdyż wówczas puści więcej barwnika. Później należy zaczekać aż arkusz papieru wyschnie.
  2. Stare papiery rzadko są idealnie równe. Dlatego dobrą metodą na ich postarzenie jest użycie nożyka i lekkie postrzępienie końców. Najlepiej zrobić to niedbale – wówczas wygląda bardziej naturalnie. 
  3. Stare papiery bywają nie tylko poplamione i postrzępione – często mają przypalone rogi. Dlatego świetną metodą postarzenia papieru jest jego przypalenie. Wystarczy użyć zapałki czy zapalniczki by zapalić róg lub brzegi i szybko zgasić płomień, gdy osiągnięty zostanie wymarzony efekt.

Praktyczne porady dostarczył sklep internetowy BiuroweZakupy24.pl oferujący akcesoria papiernicze i piśmiennicze.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here