Skandal przy powołaniu Komisji Rewizyjnej. [FILM]

738

Tego można było się spodziewać, ale nie każdy wierzył, że ugrupowanie burmistrza pokaże jak panicznie boi się aktywnych radnych. Głosowanie nad składem Komisji Rewizyjnej obnażyło prawdziwe intencje radnych burmistrza. Opozycja uznała to za skandal i brak zasad…

To już nie jest ta sama rada, która była w poprzedniej kadencji, gdzie właściwie wszyscy radni siedzieli cicho i o nic nie pytali, a sesje trwały po 15 minut. Dzisiaj cicho i niemalże ze spuszczonymi głowami siedzą tylko radni z ugrupowania burmistrza, ale za to opozycja i to zarówno z PiS, jak i KO jest bardzo aktywna. Radni zadają pytania o finanse, o toczące się inwestycje czy wreszcie o nieprawidłowości przy ich realizacji i rozbiórki wybudowanego mienia. Po pierwszych sesjach widać, że do najaktywniejszych radnych zaliczają się: Krzysztof Śmiertka, Renata Bujak Ziółkowska, Mirosław Marzec oraz Janusz Szydłowski.

Komisja nie dla wszystkich

Na ostatniej sesji radni podejmowali uchwałę dotyczącą wyboru składu Komisji Rewizyjnej. Dotąd, zgodnie z dobrymi obyczajami, jeśli radny zgłosił chęć pracy w takiej komisji, nikt mu tego nie utrudniał. Tym razem było inaczej.
Przypomnijmy, że Komisja Rewizyjna obok Komisji Skarg i Wniosków, to dwie instytucje, które muszą zostać powołane. Na sesji radni jednak dostali projekt uchwały w sprawie powołania tylko Komisji Rewizyjnej, czyli tej, która ma opiniować sprawozdanie z wykonania budżetu za zeszły rok i tej, która ma za zadanie kontrolować burmistrza i jednostki gminy.
Co ważne, zgodnie z ustawą, każdy klub radnych, czy to się większości podoba czy nie, musi mieć swojego przedstawiciela w komisji. Na początku kadencji radni do przewodniczącego zgłaszali, w jakich komisjach chcą brać udział. Tak było i tym razem.
Ale zaraz po odczytaniu Mirosław Marzec, jakby przeczuwając co może nastąpić, zrezygnował z zamiaru uczestniczenia w pracach tej komisji.
Rządzące ugrupowanie burmistrza Marka Długozimy zgłosiło za to aż 4 kandydatów: Marię Ciepluch, Marka Paszkota, Zenobiusza Modliborskiego i Lecha Taraszczuka.
Klub PiS zgłosił tylko Zbigniewa Kuźmę, a klub KO zgłosił 3 kandydatów: Małgorzatę Lecyk, Renatę Bujak – Ziółkowską i Krzysztofa Śmiertkę.

Głosowanie było imienne, a więc nad każdą osobą głosowano osobno. Na początku głosowano kandydatury radnych z ugrupowania burmistrza. Okazało się, że wszyscy godnie głosowali „za”. Tak więc radni opozycyjni poparli osoby z ugrupowania burmistrza. Zgodnie zagłosowano też, za Zbigniewem Kuźmą z PiS i Małgorzatą Lecyk z Koalicji Obywatelskiej. Jednak później nastąpił zwrot akcji.
Mateusz Stanisz odczytał, że teraz głosowana jest kandydatura Krzysztofa Śmiertki. Okazało się, że tylko radni opozycyjni zagłosowali „za”, ale już radni burmistrza Długozimy zagłosowali przeciwko. Podobnie było w przypadku głosowania nad kandydaturą Renaty Bujak – Ziółkowskiej. Tu również zgodnie wszyscy radni burmistrza zagłosowali przeciwko. Tym samym ani radny Śmiertka ani radna Bujak – Ziółkowska nie mogą pracować w komisji rewizyjnej, bo większość burmistrza ich kandydatury odrzuciła. Czego bali się radni? Czy tego, że to właśnie te osoby zadają najwięcej pytań i pytają zazwyczaj o sprawy niewygodne dla burmistrza. Tak czy inaczej widać było, że przy tym głosowaniu ktoś kazał radnym głosować tak, a nie inaczej. Po chwili na przewodnicząc Komisji Rewizyjnej wybrano Marię Ciepluch, radną, która na sesji siedzi obok burmistrza.

Po sesji zapytaliśmy radnych burmistrza, dlaczego głosowali przeciwko radnemu Śmiertce i radnej Bujak – Ziółkowskiej. Pytaliśmy, dlaczego nie chcieli, by ci radni pracowali w komisji rewizyjnej?
– To pytanie do przewodniczącego klubu – odpowiedział wyraźnie zakłopotany Edward Sikora.
– Ale to przecież Pan głosował, może Pan powiedzieć dlaczego postąpił Pan w ten sposób? – próbowaliśmy dopytać, ale radny już nic nie powiedział tylko ubrał kurtkę i szybko wyszedł  sali.

Podobne pytania zadaliśmy Lechowi Taraszczukowi. – Dziękuję, dziękuję – odpowiadał nerwowo i nie chciał wytłumaczyć swojej decyzji. Czyżby wstydził się takiego postępowania?

A co na to przewodnicząca komisji?

Początkowo próbowała tłumaczyć, że radna Bujak – Ziółkowska też zagłosowała przeciwko jej osobie, ale gdy wyjaśniliśmy, że to nieprawda, bo przy głosowaniu nad jej kandydaturą wszyscy radni zagłosowali „za”, a dopiero po tym, jak odrzucono dwóch radnych, to na znak protestu radna Bujak – Ziółkowska, nie poprała jej jako przewodniczącej komisji.
– Aha, no zgadza się – przypomniała sobie wyraźnie zakłopotana radna Ciepluch i dodała: – ja nie wiem, kto się deklarował do jakiej komisji.
– Ale przecież teraz głosowaliście Państwo imiennie nad członkami Komisji Rewizyjnej? – przypomnieliśmy radnej i zapytaliśmy czy powodem było o, że radni są zbyt dociekliwi?
– I tak będą dociekliwi. Myślę, że jako radni mają prawo kontrolować dokumenty i zadawać pytania – próbowała tłumaczyć radna.
– To dlaczego nie pozwoliliście im Państwo pracować w Komisji Rewizyjnej. Oni waszych kandydatów poparli, a wy zagłosowaliście przeciwko, to trochę nieładne, dlaczego tak  postąpiliście? – pytaliśmy dalej.
– No nie wiem – odpowiedziała wyraźnie zakłopotana radna i wzruszyła ramionami.
– Państwa ugrupowanie ma aż 4 radnych w komisji, a pozostałe ugrupowania po jednym. Macie przewagę 4 do 2. Państwo będziecie kontrolować burmistrza? Czy to jest w ogóle realne? – zapytaliśmy.
– To się okaże – odpowiedziała radna i podziękowała za rozmowę.
O to co się stało podczas głosowania zapytaliśmy także Janusza Szydłowskiego.
– To jest ograniczanie pracy radego i jego praw. Każdemu radnemu przecież przysługuje prawo pracy w komisji. To co się stało na sesji, to wielkie nieporozumienie, ale przecież wszyscy widzieli, że to było ustawione. To decyzja burmistrza, nikogo innego. Jego radni mieli tak zagłosować, i tak zagłosowali. Ale myślę, że wyborcy to ocenią odpowiednio – podsumował radny Szydłowski.
– Czy radni się czegoś obawiają? Może trudnych pytań, może kontroli? – pytaliśmy.
– Myślę, że po dyskusji na sesjach, stają się osobami niewygodnymi i w taki sposób ogranicza im się pewne prawo do normalnej pracy w komisji – odpowiedział i dodał: – Myślę, że komisja powinna się zająć kontrolą tych inwestycji, o których rozmawialiśmy np. na sesji. Czy tak będzie? Ale zakładam, że kontrolowane będą tylko te inwestycje, gdzie nie ma żadnych nieprawidłowości.

5 KOMENTARZY

 1. Dzień dobry. Ciąg dalszy szukania przez jakiegoś naczelnego… Afery. To już jest parodia co ta gazeta opisuje.
  Ja rozumiem, że nie macie tak zwanego sponsoringu ze strony Gminy Trzebnica (bo to gołym okiem widać brak reklam Gminy w gazecie oraz informacji – tylko krytyka) więc trzeba walczyć. Zobaczcie Państwo Gmina Prusice, gdzie większość w radzie ma burmistrz i nikogo to z gazety nie interesuje że w komisjach większość jest z jego ugrupowania i na wszystkim trzymają łapę.
  Przepraszam za moje długie wpisy ale zauważyłem że po nich Prusice się zmieniają (odziwo). Po pierwsze baner dyrektora GOKiS w niewyjaśnionych okolicznościach został ściągnięty. Brawo wy. Po drugie gazeta umieszcza informacje dotyczące sesji rady nie tylko w Trzebnicy
  Brawo wy. Po trzecie dziwnym trafem Skoda wiecie jaką mam na myśli parkuję przepisowo Brawo wy.
  PS. Proszę o zwrócenie uwagi na parkowanie pojazdu przez dyrektora GOKiS w Prusicach na całej szerokości chodnika przy w/w budynku. Nie można przejść z wózkiem.

 2. Bronek, a gdzie tu mowa o aferze? Po prostu opisano śmieszną sytuację. Ja uwielbiam oglądać i patrzeć na te uniki i tłumaczenia radnych burmistrza. Biedni wiedzą, że robią źle, ale zaciskają zęby i udają, że sprawy nie ma…
  A co do tematów z Trzebnicy? No w końcu to miasto powiatowe. Prusice z całym szacunkiem to jednak jedna z małych gmin, więc rozumiem gazetę, że bardziej ją interesują sprawy Trzebnicy niż Prusic czy Wiszni… Ale owszem, warto pisać o wszystkich…

  • Miasto to miasto dla mnie to nie ma żadnego znaczenia że powiatowe. Ale wracając do tematu to drodzy Państwo Prusice są najbardziej zadłużoną Gminą pod przewodnictwem Pana burmistrza i nikt o tym nie pisze nikt się tym nie interesuje. Przecież w tej Gminie się nie inwestuje no chyba w nowe pojazdy służbowe . Ciekawe dlaczego??..
   Czy wy naprawdę macie założone klapki na oczy?
   Zobaczcie Państwo gdy powiatem rządził PiS oraz ugrupowanie burmistrza Trzebnicy to naczelny gazety wypisywać bzdury w gazecie oraz tak jak to robi teraz w gminie Trzebnica puszczał na żywo sesję. Natomiast gdy powiatem rządzi Koalicja Obywatelska i Wspólnota Samorządowa – Ludowa brak wpisów, brak sesji na żywo bo i tak wszystko jest według ich gry .

 3. Przecież to standard w gminach powiatu. W każdej z gmin do najważniejszej komisji Rady w większości wybierani są radni z ugrupowania burnistrza. A nawet osoby, których dzieci pracują w gminach. Po co mają patrzeć mu na ręce inni. To jest skundlenie samorządu. Tylko kasiora. A opozycja niech szczeka. Karawana idzie dalej. Tylko raz za rządów Starosty R. Adacha przewodniczącym Komisji Rewizyjnej była osoba z opozycji. To był godny naśladowania dla dobra demokracji krok. Ta informacja gazety w tej kwestii dotycząca tylko jednego samorządu jak mawiał klasyk jest tendencyjna.

 4. ,,OLA,,ja wiem że PRUSICE to nie miasto powiatowe,ale tam tez żyją ludzie jak w trzebnicy warto wiedzieć..W Prusicach tez rządzi burmistrz ,który bierze tyle kasy co w trzebnicy,a może więcej bo gazeta nowa tego nie pisze..W Prusicach tez burmistrz ma swoich radnych [z jego listy]głosują tylko jak on sam che i jak mu się podoba ,,tam radni opozycyjni nie maja żadnego głosu,o tyle dobrze ze teraz trzech głównych krzykaczy [przydupasów] z jego listy nie weszło,tyle dobrego chociaż..Bandrowicz jest opryskliwy ,cwaniak,drugich ma za głupich..Ale dla nowej jest za to ok,daje kasę na reklamę i wszystko jest cacy [ale tylko w gazecie]..I NOWA nie labidzi ze w Prusicach nie ma demokracji że radni opozycji nie maja nic do gadania..-Bakutil od 50 lat truje i nic z tym sie nie robi-kolega z trzebnicy latem ,wybrał się na przejarzdżke rowerową i jechał ta droga kolo bacutilu,to myslał ze sie udusi..Ulica ludowa kolo rynku wisa wi ratsza ,wyglada katasrofalnie od lat,[dziurawe ogrodzenie,chaszcze] było pisane już komentarzach,gazeta spi…?Młodzi wyjezdzaja z prusic jak najdalej..

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here