Co wyjątkowego jest w wystawie, którą można oglądać w Obornikach Śląskich?

624

O przeszłości można mówić, ale można też ją pokazać w interesujący i przystępny sposób. W niezwykłym i poruszającym ujęciu pokazano 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Co wyjątkowego jest w wystawie, którą można oglądać w Bibliotece im. J. Iwaszkiewicza w Obornikach Śląskich?

To, że pokazuje bohaterów, których już wśród nas nie ma, ale żyją ich rodziny, które pielęgnują pamięć o swoich dziadkach i ojcach, którzy kiedyś żyli w Wielkopolsce, a osiedli w Obornikach Śl.

Blisko pięćdziesiąt osób uczestniczyło w piątek, 11 stycznia w wernisażu wystawy z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919: Wczoraj Wielkopolanie – dzisiaj Oborniczanie. Ekspozycja poświęcona jest powstańcom, których potomkowie osiedli w Obornikach Śląskich.

Jak podkreśliła, witając gości, dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak, inspiratorką przedsięwzięcia jest Agnieszka Zakęś, przewodnicząca Rady Miejskiej, która wyjaśniła:

Z tego, że wywodzimy się z Wielkopolski, choć niektórzy nazywają nas pyrami, powinniśmy być dumni. O własnej rodzinie i o tym co zrobili nasi przodkowie dla Ojczyzny, trzeba pamiętać – powiedziała Agnieszka Zakęś – wnuczka powstańca Jakuba Płaczka, wyrażając nadzieję, iż jest to początek ekspozycji i zgłoszą się inne osoby przechowujące pamiątki dotyczące powstańców, ale też – szerzej – Pionierów Obornik Śl.

Wystawę odwiedził również burmistrz Arkadiusz Poprawa, którego rodzina także pochodzi z Wielkopolski i który jest również wnukiem powstańca Marcina Poprawy.

Czytaj na kolejnej stronie…

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here