Poniedziałek 12 listopada dniem wolnym od pracy

316

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

W tym roku 11 listopada wypadnie w niedzielę i nie można za ten dzień odebrać wolnego. Taką możliwość mamy jedynie w przypadku, kiedy święto wypadnie w sobotę. Stąd pomysł, by jednorazowym dniem wolnym od pracy był 12 października – poniedziałek. Pomysł na taki wolny dzień miał być zainspirowany dekretem wydanym przez marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed prawie 100 lat.

„Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku” – można było przeczytać w projekcie ustawy.
Senat po ustaleniu poprawek przyjął uchwałę w poniedziałkowy wieczór. W związku z tym w poniedziałek na pewno zamknięte będą sklepy, obowiązywać będą zasady dotyczące zakazu i ograniczenia handlu a także wykonywanie innych czynności związanych z handlem jak w niedzielę i święta. Ze świętowania ma być wyłączona służba zdrowia, by planowane operacje odbyły się zgodnie z harmonogramem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here