Kredyt hipoteczny i samochodowy – produkty finansowe dla rodziny

94

Zakup nowego samochodu oraz mieszkania w dużym mieście to wydatek co najmniej 300-400 tysięcy złotych. Większość polskich rodzin nie może pozwolić sobie na odłożenie tak dużej kwoty, dlatego oba zakupy finansuje się często za pomocą kredytów. Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt hipoteczny i kredyt na samochód?

Zdolność kredytowa – jak się ją oblicza?

Aby rodzina uzyskała kredyt na samochód oraz kredyt hipoteczny, musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Oblicza się ją na podstawie wysokości miesięcznych dochodów oraz zobowiązań, które się posiada. Im wyższe są zarobki, tym więcej można pożyczyć. Największe szanse na uzyskanie atrakcyjnego kredytu mają osoby, które osiągają dochody na podstawie umowy o pracę i posiadają nie więcej niż dwoje dzieci. Brak innych kredytów oraz ustalonego obowiązku alimentacyjnego dla jednego z kredytobiorców jest dodatkowym plusem.

Ze względu na to, że kredyt na samochód i kredyt hipoteczny to produkty długoterminowe, rata miesięczna jest niewysoka. Zdolność kredytowa jest dzięki temu o wiele wyższa niż w przypadku pożyczek krótkoterminowych na podobne kwoty. Porównywarka kredytów hipotecznych i samochodowych ułatwia znalezienie banku, który jest skłonny pożyczyć rodzinie potrzebną jej kwotę i jednocześnie zaoferować najniższe oprocentowanie.

Wkład własny – ile wynosi?

Zarówno w przypadku kredytów hipotecznych, jak i samochodowych, od kredytobiorców wymaga się wniesienia wkładu własnego. Kupujący samochód powinni posiadać co najmniej 10 procent wartości samochodu, natomiast przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego powinno się przygotować 20 procent ceny nieruchomości. Banki są skłonne pożyczyć nawet 90 procent wartości mieszkania, jednak kredytobiorcy są zobowiązani do opłacania ubezpieczenia niskiego wkładu własnego do chwili, aż wskaźnik LTV spadnie do minimum 80 procent. Od kredytobiorców wymaga się pokrycia kosztów dodatkowych, w tym prowizji banku, opłaty za wycenę nieruchomości oraz podatków.

Zakupienie ubezpieczeń – polisy z cesją na bank

Rodziny, chcące kupić samochód i mieszkanie na kredyt, są zobowiązane do zakupienia dwóch ubezpieczeń. W przypadku kredytu samochodowego niezbędna jest polisa AC, natomiast mieszkanie musi być objęte ubezpieczeniem murów od ognia. Banki wymagają, by dokonać cesji obu polis, dlatego ewentualne świadczenia są wypłacane kredytodawcy. Cesja chroni bank przed poniesieniem strat finansowych w przypadku zniszczenia nieruchomości lub auta, które stanowią zabezpieczenie spłaty zobowiązania.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here