Jak wyjść z długów?

212

W Polsce coraz częściej małe i średniej wielkości firmy zmagają się z zatorami płatniczymi oraz doświadczają problemów z egzekwowaniem zapłat za faktury wystawione swoim kontrahentom.

W dalszej części artykułu znajdziesz 3 skuteczne sposoby na wyjście z długu. Jeśli natomiast to Ty miałeś kiedyś problem z odzyskaniem pieniędzy, poznaj kilka cennych wskazówek, jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta krajowego lub zagranicznego i uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Weryfikacja istnienia długu – sposób 1

Otrzymałeś telefon z firmy windykacyjnej lub odebrałeś pismo ponaglające do spłaty zobowiązania, ale nie przypominasz sobie żadnych niezapłaconych należności? Nie jesteś jedyny. W takiej sytuacji znalazło się wiele osób fizycznych i przedsiębiorców. Po pierwsze – nie panikuj. Być może dług już się przedawnił lub firma windykacyjna odezwała się do niewłaściwej osoby. Poproś więc windykatorów lub sąd o udostępnienie Ci dokumentów potwierdzających Twój rzekomy dług. Istnieje szansa, że zaszła pomyłka i wszystko da się jeszcze wyjaśnić.

Weryfikacja, czy dług nie jest przedawniony – sposób 2

Okazało się, że wierzyciel udowodnił istnienie długu, ale Ty mimo wszystko nie przypominasz sobie momentu, w którym owy dług mógł powstać. W takiej sytuacji warto sprawdzić, kiedy powstało zobowiązanie. Gdy termin płatności minął wiele lat temu to Twoje zobowiązanie mogło się przedawnić i być może wcale nie będziesz musiał go spłacać.

Negocjowanie warunków spłaty zadłużenia – sposób 3

Przypuśćmy, że zweryfikowałeś istnienie długu i potwierdziłeś, że nie jest on przedawniony. Teraz musisz szukać kolejnego wyjścia z sytuacji, w której się znalazłeś. Na początek warto spróbować negocjować warunki spłaty. Jeśli wykażesz się sprytem to być może uda Ci się doprowadzić do zakończenia sporu z pewnymi ustępstwami na swoją korzyść.

Jeśli i ten sposób zawiedzie, możesz dążyć do zawarcia ugody, jeżeli dojdzie do windykacji sądowej. Istnieje też pewien sposób na pozbycie się komornika. Przeczytasz o nim tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/5-skutecznych-sposobow-jak-wyjsc-z-dlugow/.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Niespłacanie zobowiązań niesie za sobą pewne konsekwencje. Informacje o nierzetelnym kontrahencie rozgoryczony przedsiębiorca może udostępnić na forach internetowych czy na portalach internetowych lub w prasie elektronicznej. Oprócz tego dane mogą trafić do publicznych rejestrów. Wystarczy znać dziesięciocyfrowy numer NIP (numer identyfikacji podatkowej) oraz numer REGON (numer podmiotu w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej), aby w prosty i tani sposób pozyskać wiele cennych informacji na temat potencjalnego kontrahenta. Uzyskać je można za pośrednictwem portalu informacyjnego Głównego Urzędu Statystycznego, czy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli zatem nie chcesz, by Twoja firma wpadła w kłopoty przez niepłacenie długów, systematycznie spłacaj swoje zobowiązania.

Więcej na temat tego, jak przedsiębiorca może sprawdzić wiarygodność kontrahenta krajowego i zagranicznego przeczytasz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/jak-sprawdzic-wiarygodnosc-kontrahenta-krajowego-i-zagranicznego/.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here