Zasady głosowania. Co warto wiedzieć, by oddany głos był ważny? [FILM]

373

Do wyborów zostały 2 dni. Kiedy głos będzie ważny, a kiedy nieważny? To tylko niektóre pytania i wątpliwości. Przedstawiamy więc uproszczaną ściągę z zasad głosowania.

Po pierwsze, pamiętajmy, że wybory odbędą się 21 października 2018, w niedzielę. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7.00 do godziny 21.00.

Na każdej karcie stawiamy krzyżyk przy nazwisku tylko jednej osoby

Dostaniemy 4 kartki do głosowania
W każdej gminie do głosowania otrzymamy 4 duże białe kartki. Na każdej z nich, będzie dokładnie napisane, że są to kandydaci do:
  1. Rady Gminy,
  2. Rady Powiatu,
  3. Sejmiku,
  4. Na burmistrza lub wójta.

Gmina Trzebnica

Tu okręgi są wielomandatowe. Na kartce z kandydatami do Rady Gminy stawiamy krzyżyk tylko przy nazwisku jednej osoby. Podobnie, na karce z kandydatami do Rady Powiatu. Również krzyżyk stawiamy tylko przy jednej osobie. Tak samo postępujemy na kartce z kandydatami do sejmiku województwa. Tu też stawiamy krzyżyk tylko przy nazwisku jednej osoby.

Wybierając burmistrza również stawiamy krzyżyk przy nazwisku tylko jednego kandydata.

W Trzebnicy mamy 3 kandydatów, więc istnieje prawdopodobieństwo, że może dojść do II tury

Stanie się tak wtedy, gdy żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie otrzyma ponad 50% głosów.

UWAGA! Jeśli krzyżyk lub jakiś dopisek, w którym będzie można zauważyć dwie przecinające się linie, postawiony zostanie w kratce przy kolejnej osobie, to taki głos będzie nieważny!

Gminy: Oborniki Śl. Prusice, Zawonia

Tutaj też dostaniemy 4 kartki, ale naturalnie, do Rady Gminy, ponieważ głosujemy w okręgach jednomandatowych, na kartce będzie niewielu kandydatów. Pamiętajmy, że znak krzyżyka stawiamy przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Głosowanie na radnych powiatu, sejmiku jest identyczne, jak w Gminie Trzebnica. Czyli wybieramy jedno nazwisko na karcie z kandydatami do rady powiatu, i jedno na karcie z kandydatami do sejmiku.

W tych 3 gminach, nie będzie II tury wyborów na wójta czy burmistrza, bo mamy po dwóch kandydatów

A więc w tym głosowaniu wybierzemy włodarza na kolejne 5 lat. Pamiętajmy, że krzyżyk stawiamy tylko przy jednym nazwisku.

Gmina Wisznia Mała

Głosowanie na radnych gminy, powiatu i sejmiku jest identyczne, jak w pozostałych gminach. Krzyżyk stawiamy tylko przy jednym nazwisku na karcie z kandydatami do rady gminy. Jeden krzyżyk, przy nazwisku z kandydatami do rady powiatu i jeden na karcie z kandydatami do sejmiku. Również jeden krzyżyk stawiamy na karcie przy wyborze wójta.
Ponieważ w Wiszni Małej mamy kilku kandydatów, może się zdarzyć, że dojdzie do II tury. Będzie tak, gdy żaden z kandydatów w pierwszym głosowaniu nie otrzyma ponad 50% głosów. Wtedy za 2 tygodnie, będziemy głosować ponownie, wybierając już tylko z dwóch osób, które otrzymały największą liczbę głosów.

Gmina Żmigród

Radnych gminy, powiatu i sejmiku wybieramy tak samo, czyli stawiamy tylko jeden krzyżyk, na karcie z kandydatami do rady gminy, jeden z kandydatami do rady powiatu i jeden z kandydatami do sejmiku. A co z wyborem burmistrza, skoro tylko on startuje?

To pytanie, zadaje wielu mieszkańców.

Otóż, mimo, że na karcie zobaczymy nazwisko tylko jedynego kandydata czyli Roberta Lewandowskiego,
to i tak trzeba oddać głos.

Będziemy mieli swoisty plebiscyt, bo na karcie będą kratki ze słowami TAK lub NIE i aby zostać burmistrzem, kandydat musi otrzymać ponad 50% głosów na TAK.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here