Ocieplanie ścian od wewnątrz – kiedy sprawdzi się najlepiej?

127

Izolację termiczną ścian przeprowadza się zazwyczaj od zewnątrz. Są jednak sytuacje, w których jedyną możliwością jest ocieplenie ściany od wewnątrz. Dowiedz się, na czym polega wewnętrzna izolacja termiczna i jakie produkty termoizolacyjne stosowane są przez fachowców.

Kiedy konieczne jest ocieplenie ścian od wewnątrz?

Izolacja termiczna ścian w każdym budynku jest koniecznością. Brak ocieplenia może skutkować ucieczką energii. Istnieją obiekty, które nie mogą być poddane termoizolacji w standardowy, zewnętrzny sposób. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest ocieplanie ścian od wewnątrz.

Ocieplanie wewnętrzne stosowane jest o wiele rzadziej niż izolacja zewnętrzna. Jest bardziej skomplikowane do przeprowadzenia, gdyż konstrukcja całego obiektu znajduje się w nieogrzewanej przestrzeni. Brak izolacji zewnętrznej powoduje straty energii termicznej, a ostatecznie wzrost kosztów ogrzewania.

Kiedy konieczne jest ocieplenie ścian od wewnątrz? Wtedy, gdy dom lub budynek ma elewację, której nie można zniszczyć, kiedy obiekt znajduje się pod nadzorem konserwatora lub jest częścią zabudowy szeregowej bądź bliźniaczej. Izolacja wewnętrzna jest też jedynym rozwiązaniem w momencie, kiedy posiadasz prawo do części budynku, a reszta właścicieli nie zgadza się na ocieplenie zewnętrzne.

Ocieplanie ścian od wewnątrz wiąże się jednak z dwoma kwestiami. Izolacja od środka wpływa na zmniejszenie powierzchni użytkowej pomieszczeń. Ponadto ściana, izolowana od wewnątrz, narażona jest na chłód z zewnątrz, a tym samym zawilgocenie. Aby uniknąć zbierania się pary wodnej w przegrodach, należy dobrać odpowiedni produkt izolacyjny i zadbać o jego prawidłową grubość.

Projekt ocieplenia domu

Jeśli zdecydowałeś się na ocieplenie wewnętrzne, wykonanie projektu zleć fachowcom, którzy doskonale znają fizykę budowli. Specjalista wykona wszystkie niezbędne obliczenia, które m.in. sprawdzą prawdopodobieństwo wystąpienia kondensacji pary wewnątrz przegród. Odpowiedni projekt ocieplenia domu dobrany będzie do indywidualnych cech konkretnego budynku.

Ocieplenie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową

Jednym z najlepszych i cieszących się rosnącą popularnością materiałów do ocieplania budynku od wewnątrz jest otwartokomórkowa pianka poliuretanowa, nakładana metodą natrysku. Posiada ona zdolność dyfuzji pary wodnej, co hamuje proces zawilgocenia powierzchni, na którą jest aplikowana. Pianka ta cechuje się również niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, w związku z czym może być nakładana stosunkowo cienką warstwą – w odniesieniu do innych rodzajów izolacji. W przypadku piany otwartokomórkowej zaleca się, aby pojedyncza warstwa mieściła się w przedziale 60-100mm.

Ocieplanie ścian od wewnątrz pianką poliuretanową to metoda trwała, na długie lata. Sam produkt jest bezpieczny, przyjazny środowisku, możliwy do zastosowania nawet, gdy w domu mieszkają alergicy. Piana PUR, podczas nakładania natryskowego, wypełnia trudnodostępne, problematyczne miejsca, dlatego sprawdzi się nawet przy nieregularnych powierzchniach.

Zalety ocieplania ścian od wewnątrz pianką poliuretanową

Zaletą izolacji wewnętrznej jest możliwość zachowania oryginalnej elewacji, szczególnie w przypadku, kiedy ma ona wartość historyczną lub jest wykończona specjalistycznym, atrakcyjnym materiałem. To doskonałe rozwiązanie w momencie, kiedy mieszkasz w domku bliźniaczym, a sąsiad nie wyraża zgody na ocieplenie całego obiektu.

Zaletą ocieplania ścian od wewnątrz pianką poliuretanową, np. Purios F (jeden z produktów firmy Purinova) jest minimalny stopień obciążenia konstrukcji budynku, z powodu niewielkiej gęstości materiału ocieplającego, wynoszącego 9-12 kg/m³. Pianka charakteryzuje się dużą przyczepnością do różnego rodzaju podłoża, np. blaszanego, betonowego czy drewnianego. Jest niskonasiąkliwa – nasiąkliwość wody wynosi ≤ 7.3 kg/m² (PN-EN 1609:2013 metoda B). Uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia, jest półsztywna i odporna na chemikalia.

Ocieplanie od środka tylko części domu

Jeśli masz w planach ocieplenie domu wielorodzinnego od wewnątrz, miej na uwadze, że nie będziesz miał wpływu na optymalną izolację przegród w pomieszczeniach, które nie są twoją własnością. Ocieplanie od środka tylko części domu wpłynie na stropy i ściany sąsiadujące.

Ciepło oraz wilgoć rozkłada się w inny sposób na ścianie pomieszczenia chłodnego, a inaczej w przypadku pomieszczenia ciepłego. Jeśli izolacja obejmuje tylko część domu, a w sąsiednim pomieszczeniu panuje niska temperatura – izolacja wewnętrzna nie przyniesie wymiernych efektów.

Dowiedz się więcej o ocieplaniu ścian od wewnątrz pianką poliuretanową z artykułu: https://purios.com/blog/ocieplenie-scian-od-wewnatrz-czym-i-kiedy-wykonac

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here