Alergia pokarmowa u dzieci: skaza białkowa – przyczyny i objawy

117
Alergia pokarmowa u dzieci skaza białkowa - przyczyny i objawy

Wiele małych dzieci rodzi się ze skłonnością do alergii. W ostatnich latach można zaobserwować coraz więcej takich przypadków. Jest to związane przede wszystkim z tym, że na świcie wzrasta ilość osób uczulonych na różnego rodzaju czynniki.

Najpopularniejszą alergią u małych dzieci jest skaza białkowa, która często pojawia się już w pierwszych miesiącach życia. Rodzice po usłyszeniu takiej diagnozy zazwyczaj są wręcz przerażeni, ponieważ nie mają zupełnie rozeznania, jakie skutki może ona przynosić i jak z nią postępować.

Alergia na białko u dzieci, czyli skaza białkowa – przyczyny, objawy i postępowanie

Jak rozpoznać, że nasze dziecko właśnie zmaga się ze skazą białkową? Nie jest to bardzo trudne, ponieważ choroba daje dość charakterystyczne sygnały. Choć głównie są to dolegliwości pokarmowe, o których dziecko nam zazwyczaj nie powie, to są też inne – bardzo łatwe do zdiagnozowania przez rodzica.

Alergia na białko u dzieci zazwyczaj objawia się ze strony układu pokarmowego poprzez:

  • częstsze ulewanie,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • gazy,
  • kolki i ból brzucha.

Może jej też towarzyszyć wysypka skórna, dlatego ważne tutaj jest również to, aby w przypadku skazy białkowej u dziecka zmienić też stosowane kosmetyki, na delikatne i bezpieczne, które nie doprowadzą do większych podrażnień. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie latopic.pl

Alergia na białko mleka krowiego daje nieprzyjemne objawy, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. W przypadku tego uczulenia podstawą powinna być zmiana diety. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem naturalnym, to matka karmiąca piersią musi zmienić swoje codzienne menu, czyli wyeliminować z niego białko krowie. U maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym często zaleca się zmianę mleka na delikatniejsze.

Przyczyną powstawania skazy białkowej jest zła praca układu odpornościowego. Często też dzieci rodziców, którzy są alergikami, również mają większą skłonność do łapania alergii – nie tylko pokarmowych. Pewien wpływ na skazę białkową mają także zmiany cywilizacyjne. Może to wyjaśniać, dlaczego w ostatnich latach tak często diagnozuje się tę chorobę. Zanieczyszczenie środowiska, obecność wielu substancji chemicznych i coraz większa sterylność w naszym codziennym życiu sprawiają, że tak często pojawia się alergia.

Objawy skórne przy skazie białkowej

Alergii na mleko krowie bardzo często towarzyszy wysypka skórna, która nazywana jest jako AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Objawia się ono poprzez:

  • zaczerwienienie skóry,
  • wypryski i
  • łuszczenie się naskórka.

Choroba najczęściej rozwija się na początku na policzkach, a z czasie wykwity skórne pojawiają się także na rękach i nóżkach.

Kosmetyki polecane przy zmianach alergicznych na skórze

Rodzice dzieci alergicznych, u których uczulenie daje również objawy skórne, powinni zdecydować się na używanie tzw. emolientów. Są to niezwykle delikatne kosmetyki myjące, które nie niszczą naturalnej bariery hydrolipidowej, a dodatkowo koją podrażnienia i wspomagają regenerację naskórka.

Wszystkich rodziców zapraszamy również do przeczytania naszego kolejnego artykułu pt. „Kiedy dziecko nie toleruje laktozy?

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here