Narodowe Czytanie 2018 już w sobotę

206

Mieszkańcy powiatu trzebnickiego po raz kolejny włączą się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Wspólne czytanie fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbędzie się 8 września.

Specjalnie na potrzeby tegorocznej akcji Narodowego Czytania adaptację „Przedwiośnia” przygotował krytyk literacki, felietonista Andrzej Dobosz.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań powieści. Doczekała się też dwóch ekranizacji.
W Prusicach akcja Narodowe Czytanie odbędzie się na prusickim rynku w godzinach od 13:00 do 16:00.

W gminie Wisznia Mała akcja wspólnego czytania odbędzie się w budynku OKSiR Wisznia Mała o godzinie 12:00. W programie wydarzenia zaplanowano również muzyczną niespodziankę.

Do akcji przyłącza się również gmina Oborniki Śląskie, wspólne czytanie zaplanowane zostało na godzinę 10:30, a zorganizowane zostanie w parku przy bibliotece im. J.Iwaszkiewicza.

W Trzebnicy Narodowe Czytanie zaplanowane zostało na godzinę 10:00 i odbędzie się na trzebnickim rynku.

W nietypowy sposób odbędzie się akcja w Zawoni. W sobotnie popołudnie odbędzie się projekcja nakręconego wcześniej filmu z czytania „Przedwiośnia”, a następnie odbędzie się seans filmowy jednej z ekranizacji powieści.

W Żmigrodzie organizatorem wydarzenia będzie Biblioteka Miejska, a spotkanie potrwa od 11:00 do 13:00 na żmigrodzkim rynku.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here