Rząd dopłaci do najmu mieszkania

159

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której rząd dopłaci do najmu mieszkań. Od nowego roku rząd dopłaci do czynszu lokatorom, którzy nie mają własnego mieszkania. Tym samym rodziny, które spełnią rządowe kryteria programu „Mieszkanie plus” będą mogły korzystać z pomocy przez 15 lat.

Projekt ustawy trafił do publicznych konsultacji w kwietniu tego roku. Teraz ustawa została podpisana przez prezydenta. Nowy system dopłat do czynszów ma stanowić uzupełnienie programu „Rodzina 500 Plus”. Według założeń rządu ma on zapewnić Polakom warunki mieszkaniowe, które sprzyjać będą powiększaniu rodziny.

Dla kogo przewidziane zostały dopłaty?

W główniej mierze dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania. Ważne będą również dochody. Dodatki otrzymają jednak tylko osoby, które mają odpowiednio niski dochód. Single dostaną dopłatę, jeśli ich zarobki nie przekraczają 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 2563 zł netto.

Para może liczyć na dopłatę, jeśli łącznie zarabia nie więcej niż 90 proc. średniej krajowej, czyli łącznie 3845 zł. Wraz z każdą dodatkową osobą w gospodarstwie limit dochodu będzie się zwiększał o 30 proc. Tak więc trzyosobowej rodzinie wsparcie będzie przysługiwało, jeśli jej łączny dochód nie przekroczy 120 proc. średniej krajowej, czyli 5126 zł.

Kryteria pierwszeństwa, wedle których będzie odbywał się nabór wniosków, określi Rada Gminy. Co ważne zadaniem gmin będzie również coroczne kontrolowanie czy lokatorzy, którzy wynajmują mieszkanie, nadal spełniają kryterium dochodowe uprawniające do dopłat.

Wysokość dofinansowania będzie zależna od ceny i powierzchni mieszkania

W 2019 roku na dopłaty ma być przeznaczone 200 mln zł. W latach 2020-2033, co roku kwota z poprzedniego roku będzie wyższa o kolejne 200 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie
1 stycznia 2019 roku

1 KOMENTARZ

  1. To się w DTR nie uda, bo nasz DROGI burmistrz razem ze swoją wierną radą ma inne priorytety co do rozwoju rynku mieszkaniowego, mianowicie wsparcie lokalnej deweloperki

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here