Na którą odżywkę przedtreningową się zdecydować

69

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy i czy rzeczywiście warto sięgnąć po odżywki przedtreningowe. W przypadku osób dopiero co zaczynających swoją przygodę ze sportem z pewnością nie jest to coś niezbędnego, ale wielu zaprawionych w bojach nie wyobraża sobie treningu bez wzmocnienia się tego typu suplementem. Sądzą oni, że dzięki przedtreningówce ich wysiłek staje się efektywniejszy. Jaka jest jednak prawda i co takiego znajduje się w odżywce przedtreningowej?

Rodzaje odżywek przedtreningowych

Odżywki przedtreningowe cieszą się tak dużą popularnością, że producenci cały czas dwoją się i troją w wymyślaniu coraz to nowych suplementów. Obecnie wyróżnia się już pięć podstawowych kategorii przedtreningówek. Dodatkowy zastrzyk energii podczas treningu siłowego oraz lepszą pracę i rozwój masy mięśniowej zapewniają odżywki przedtreningowe pompujące. W ich składzie znaleźć można argininę, beta alaninę, kofeinę oraz witaminy C, B6 i B12. Suplementowanie się odżywką przedtreningową pompującą sprawia, że mięśnie stają się twardsze i większe, a więc ćwiczący zyskuje więcej siły. Zwiększa się także wytrzymałość mięśni i zmniejsza ryzyko powstania zakwasów po treningu. W rezultacie możliwe jest wydłużenie treningu, który staje się bardziej efektywny.

Dalej są przedtreningówki na siłę i wytrzymałość, które mają zwykle podobny skład do odżywek pompujących. Najczęściej są wzbogacone dodatkowo o różne formy kreatyny. Suplementowanie się tego typu odżywkami wpływa pozytywnie na poprawę wytrzymałości i wydajności pracy mięśni. Możliwe jest podnoszenie większych ciężarów oraz wykonywanie większej liczy powtórzeń ze względu na przyrost siły. Inną kategorią odżywek są przedtreningówki pobudzające. W ich składzie często pojawia się kofeina, która redukuje uczucie zmęczenia podczas treningu, dzięki czemu trenujący ma więcej energii i może osiągnąć lepsze rezultaty. Dodatkowo kofeina poprawia koncentrację. Do tego typu odżywek dodawane są także spore ilości magnezu i wapnia. Czasami można znaleźć w ich składzie również kreatynę zwiększającą siłę mięśniową czy też argininę dającą efekt pompy mięśniowej. Dostępne na rynku są także odżywki przedtreningowe typowo na koncentrację, które m.in. mają zwiększyć siłę mięśni i wytrzymałość organizmu.

Nie brakuje także odżywek przedtreningowych uniwersalnych, które stanowią mieszankę pobudzającą, pompującą, zwiększającą siłę i wytrzymałość oraz poprawiającą koncentrację. W ich składzie znajduje się dużo substancji aktywnych, które pozwalają na zwiększeni energii, lepsze skupienie się podczas wykonywania ćwiczeń i na zredukowanie liczby przerw w trakcie treningu. Są nawet specjalne odżywki przedtreningowe dla biegaczy, które zwiększają wytrzymałość organizmu oraz go pobudzają do jeszcze większego i dłuższego wysiłku.

Jakie składniki są najczęściej obecne w odżywkach przedtreningowych?

  • Kofeina
  • Kreatyna
  • Betaina
  • Beta-alanina
  • Yerba mate
  • L-tyrozyna
  • Jabłczan cytruliny

Co ze skutkami ubocznymi?

To, że odżywki przedterminowe są powszechnie dostępne i stosowane, nie oznacza, że są w pełni bezpieczne. Przede wszystkim należy kupować suplementy ze sprawdzonego źródła, najlepiej renomowanych marek (szeroki wybór odżywek w sklepie https://www.sport-shop.pl/odzywki-przedtreningowe-c-390.html). Zdarza się jednak tak, że dana osoba może być uczulona na jeden czy nawet więcej składników odżywki. Wówczas może pojawić się ból głowy, senność, mdłości, zmęczenie, skurcze czy mrowienie.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here