Zakładanie spółek – od czego zacząć?

55

Aby założyć własny biznes, trzeba mieć nie tylko dobry pomysł i środki finansowe, ale także należy pomyśleć o założeniu spółki, do czego niezbędna jest wiedza z przedsiębiorczości. Otwieranie własnych firm jest coraz popularniejsze wśród Polaków, dlatego rynek idzie młodym przedsiębiorcom naprzeciw i pozwala na kupowanie i sprzedawanie gotowych spółek. Istnieje wiele sposobów i możliwości rozwoju na rynku. Trzeba jednak zgłębić kilka tajników, by prosperować jak najlepiej. Zacząć jednak należy od założenia spółki.

Jak to zrobić?

Przed założeniem własnego przedsiębiorstwa należy najpierw opracować plan działania – starać się przewidzieć konsekwencje każdego kroku, możliwe niepowodzenia, a także poszerzać swoją wiedzę na temat przyszłego rynku. Od czego zacząć, zakładając własną działanośc?

Wiele rodzaju spółek – która najlepsza?

W Polsce istnieje wiele rodzajów prowadzenia działalności gospodarczej. Własny biznes można prowadzić jednoosobowo bądź w postaci spółek: cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo–akcyjnej, akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich rządzi się innymi prawami i wymaga innego rodzaju formalności i obowiązków. Najczęściej spotykanymi na polskim rynku są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z.o.o.).

Dowiedz się więcej o tym, jakie zasady działania je obowiązują oraz jak zaplanować zakładanie spółek: http://readymade.com.pl/zakladanie-spolek/.

Własna spółka z o.o. od początku

Przede wszystkim należy zacząć od sporządzenia odpowiedniej umowy spółki. W przypadku zakładania firmy ze wspólnikiem należy uzgodnić z nim warunki współpracy.

Proces otwierania spółki zaczyna się zawsze od pisemnego sporządzenia i podpisania umowy w formie aktu notarialnego, co jest podstawą kodeksu spółek handlowych. W takiej umowie należy zawrzeć przede wszystkim szczegółowe dane firmy, a także określić przedmiot działalności, wysokość kapitału, czas trwania działalności oraz, co ważne, podział obowiązków pomiędzy wspólnikami i ich zyski. Każdy z założycieli musi podpisać tak sporządzoną umowę, po czym należy zgłosić spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w czasie 6 miesięcy od momentu złożenia podpisów, gdzie należy złożyć następujące dokumenty:

  • druki KRS–W3,
  • KRS–WE,
  • KRS–WM,
  • KRS–WK,
  • KRS–WA,
  • KRS–WL oraz
  • umowę spółki z.o.o.,
  • listę wspólników i wzory ich podpisów potwierdzone notarialnie oraz
  • dowód opłaty sądowej.

Jest to także czas na zgromadzenie niezbędnego kapitału, wybrania zarządu firmy oraz zaciągnięcia odpowiednich zobowiązań. Ważne jest również założenie firmowego konta bankowego, zarejestrowanie podatnika VAT oraz wybranie formy opodatkowania i poinformowanie o tym odpowiedniego urzędu skarbowego.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here