Krótki czas na rejstrację komitetów wyborczych

340
Wybory samorządowe zaplanowano na 21 października, ale nie każdy wie, że na zarejestrowanie komitetu wyborczego zostało bardzo mało czasu.
O wyborach samorządowych, czyli tych w których będziemy wybierać radnych, wójtów, burmistrzów itp. głośno jest już od dawna.

Najpierw zmieniła się nieco ordynacja wyborcza. Zakładano nawet, że włodarze, którzy sprawują władzę dłużej niż 2 kadencje, nie będą mogli już startować. Ostatecznie rząd się z tego pomysłu wycofał, ale dwukadencyjność wprowadzono od tej kadencji.

Sama zaś kadencja została wydłużona z 4 do 5 lat

Premier ogłosił, że wybory odbędą się 21 października, ale niewiele osób wie, że komitety wyborcze można rejestrować tylko do 27 sierpnia. I co ważne, w gminach, których ilość mieszkańców jest większa niż 20 tys. powrócono do wyborów proporcjonalnych czyli głosowania na listy – ugrupowania.
Tak więc, w gminie Trzebnica podobnie jak w powiecie, będziemy głosować na ugrupowania i za pomocą metody D`Hondta będą rozdzielane mandaty. Nie będzie już więc okręgów jednomandatowych. Taki wybór pozostanie jedynie w gminach do 20 tys. mieszkańców, czyli w pozostałych 5 gminach naszego powiatu. Tam będziemy w danym okręgu, będziemy głosowali na osobę i ta, która dostanie najwięcej głosów zostanie radnym.

Tak czy inaczej, wszyscy muszą zarejestrować swoje komitety. Tu są jednak pewne wymogi, dla gminy i powiatu, komitet musi składać się z co najmniej 5 osób. Wskazać należy również pełnomocnika wyborczego i finansowego.

Aby dokonać rejestracji należy przedstawić listę poparcia z co najmniej 20 osobami (dotyczy gmin zamieszkanych przez ponad 20 tys. osób).

Mniejsze gminy nie muszą przedstawiać listy poparcia, ale komitet dalej musi składać się z 5 osób. Co ciekawe, komitet mogą zarejestrować, osoby które nawet w gminie nie mieszkają.

Dopiero po rejestracji można prowadzić kampanię wyborczą i rejestrować listy kandydatów na radnych czy burmistrza lub wójta. I tu mamy kolejny termin.

Listy należy przedstawić Komisarzowi Wyborczemu najpóźniej do 17 września

I co ważne, w gminach takich jak Trzebnica, czyli powyżej 20 tys. mieszkańców, lista musi być poparta przez minimum 150 osób. Lista kandydatów na radnych powiatu musi być poparta przez minimum 200 osób. Nieco inaczej jest w małych gminach czyli tych poniżej 20 tys. mieszkańców. Tu lista kandydatów na radnych musi być poparta jedynie przez 25 osób.

I na koniec jeszcze jedna ciekawostka. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz powiatach i sejmikach, lista kandydatów na radnych, jeśli zawiera więcej mężczyzn, to musi na liście mieć minimum 35% kobiet.

I odwrotnie, jeśli lista ma większość kobiet, to musi i tak mieć co najmniej 35% mężczyzn.

Do środy w naszym powiecie zarejestrowano już kilka komitetów.

Pełną listę opublikujemy w następnym numerze NOWej

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here