Czerniak – wykryj szybko Twojego wroga!

203
Czerniak rozpoznany i leczony wcześnie, jest wyleczalny w prawie każdym przypadku

Warto diagnozować ten nowotwór jak najszybciej, ponieważ wczesne wykrycie daje aż 97% szans na wyleczenie, niestety rozwinięty daje tylko 5 % szans na wyjście z tej walki bez szwanku.

Czerniak to najbardziej złośliwy ze wszystkich nowotworów skóry. Nawet po wyleczeniu może dawać o sobie znać po wielu latach, tworząc przerzuty do węzłów chłonnych.

W niektórych populacjach tych osób odmiany białej, które są narażone na duże dawki promieniowania UV, jest to najczęstszy nowotwór złośliwy i jednocześnie najczęstsza przyczyna śmierci związana z chorobą nowotworową. Czerniak powstaje wszędzie tam, gdzie są komórki barwnikowe-melanocyty, a więc nie tylko na skórze, także na błonie śluzowej jamy ustnej, w gałkach ocznych, a nawet w odbycie. Czerniak złośliwy ma niestety dużą skłonność do wczesnych przerzutów.

Wiedząc to wszystko, należy ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych i eksponowanie się na działanie promieni ultrafioletowych – UV, odpowiedzialnych za produkowanie w melanocytach melaniny- brązowego barwnika skóry.

Chroni on nas przed UV, dlatego też na czerniaka najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, jasnych oczach, blond lub rudych włosach, mające piegi, osoby, których skóra trudno się opala, a w łatwy sposób doznaje poparzeń słonecznych.

Z kolei wystawianie się na długotrwałe działanie tego promieniowania powoduje osłabienie naszego układu odpornościowego. Powoduje on mutowanie naszego DNA, dlatego szczególnie ostrożne powinny być osoby, które lubią się opalać i chodzić na solarium.

Dodatkowymi warunkami sprzyjającymi powstawaniu tego nowotworu są:
  • oparzenia słoneczne, nawet we wczesnym dzieciństwie,
  • uwarunkowania genetyczne, czyli inni chorzy w rodzinie
  • duża ilość znamion na ciele, szczególnie dużych, o nieregularnych kształtach (warto je usuwać u specjalisty – dermatologa-onkologa)

Czerniak rozpoznany i leczony wcześnie jest wyleczalny w prawie każdym przypadku

Dlatego niezwykle ważny jest nawyk przeglądania swojej skóry w poszukiwaniu podejrzanych znamion

Podstawowym typem czerniaka jest zmiana barwnikowa szerząca się powierzchownie.

Jeśli człowiek posiada wiele różnych znamion na ciele, ale jedno nagle się zmienia, przybiera inny kolor, kształt, zwiększa się, to jest już wystarczająco dużo, by zapaliła się czerwona lampka.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie stwierdzić w domu samodzielnie, czy dana zmiana jest czerniakiem. Tu z pomocą przychodzą dermatolodzy. W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian należy natychmiast udać się do jednego z nich.

Podstawą rozpoznania czerniaka jest badanie dermatoskopem – niezbędnym narzędziem w pracy dermatologa. Pozwala on na jednoznaczne stwierdzenie ewentualnej złośliwości danej zmiany. Niektóre zmiany pochodzenia naczyniowego czy łojotokowego mogą imitować zmiany czerniakowe i u osób bacznie obserwujących swoje ciało wywołać niepokój.

Badanie dermatoskopem pozwala na szybkie rozwianie wątpliwości. Ważne jest, by osoby o podwyższonym ryzyku zachorowalności badały się regularnie.

W naszym powiecie jest wiele placówek, które oferują usługi badań dermatologicznych

Kontakt do nich znaleźć można w naszej gazecie. Jeżeli jakakolwiek zmiana na skórze wzbudza nasze wątpliwości lub jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka, warto (trzeba!)  skontaktować się z lekarzem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here