Odwyk alkoholowy – ostatnia nadzieja alkoholika

491

Czasem trudno rozpoznać, kiedy zwykłe okazyjne spożywanie alkoholu zmieniło się w nadużywanie lub uzależnienie. Osobom chorym trudno jest podjąć decyzję o zmianach. Często zdarza się, że alkoholicy zdają sobie sprawę ze skali problemu za późno.

W tym momencie sądzą, że wyjście z nałogu jest zbyt trudne, a powrót do poprzedniego życia niemożliwy. Jednak w dzisiejszych czasach istnieje więcej sposobów niż kiedykolwiek, by uzyskać pomoc w walce z nałogiem.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie daje objawy fizyczne i psychiczne. Wraz z postępem choroby są one coraz bardziej wyraźne i łatwiejsze do rozpoznania. Wśród objawów fizycznych wymienia się urwany film, utratę apetytu, czerwoną opuchniętą twarz, częste infekcje i owrzodzenia skóry, problemy z trawieniem oraz ból.

Można także zauważyć brak libido, a także objawy odstawienia po zaprzestaniu picia. Z upływem czasu alkoholik potrzebuje coraz więcej drinków, by uzyskać upragniony stan.

Niektóre objawy świadczą o tym, że alkoholizm jest obecny w życiu od dłuższego czasu i odwyk jest jedynym rozwiązaniem. W radykalnych sytuacjach choroba ta może doprowadzić do nowotworów lub marskości wątroby.

Często ciężej jest zaobserwować objawy psychiczne nałogu. To między innymi silne pragnienie alkoholu, wina lub wstyd po jego spożyciu, ukrywanie problemu przed innymi. Mogą się nawet pojawić halucynacje i bezsenność. Chorzy mają coraz większy problem z powstrzymaniem się od picia. Zaczynają już rano, by złagodzić objawy odstawienia.

Piją więcej niż zamierzali i cały czas łamią granice, które sami sobie wyznaczyli. Nawet poczucie lekkiej utraty kontroli nad spożywaniem alkoholu może być oznaką, że powinniśmy poszukać profesjonalnej pomocy.

W radykalnych sytuacjach, kiedy osoba doświadcza napadów i halucynacji w przypadku przerwania picia samodzielny detoks może być niebezpieczny. To bardzo poważny stan, który wymaga interwencji medycznej. W takich przypadkach bez wsparcia lekarzy niebezpieczne jest zaprzestanie picia na własną rękę.

Konsekwencje społeczne alkoholizmu

Nie tylko objawy psychiczne i fizyczne niszczą życie uzależnionym. Często nałóg doprowadza do tego, że nie jesteśmy w stanie utrzymać regularnych obowiązków w pracy lub w szkole. Osoby takie nie są zdolne do zaprzestania picia, nawet jeżeli przez to niszczą wszystkie swoje relacje.

Mniej czasu poświęcają na ulubione zajęcia, pasje, hobby, aż w końcu jedyną aktywnością staje się picie. Coraz częściej chorzy angażują się w czynności niebezpieczne i niezgodne z prawem, jak na przykład prowadzenie auta po pijaku.

Niestety alkoholicy są również często agresywni wobec swojej rodziny i przyjaciół. Jeżeli pojawią się tak radykalne zachowania odwyk jest jedynym rozwiązaniem.

Odwyk alkoholowy

Jeżeli widzimy, którekolwiek z objawów najlepiej jest poszukać pomocy specjalisty, zanim nałóg zniszczy nam życie. Obecnie istnieje wiele możliwości leczenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy uzależniony ma indywidualne potrzeby. Wiele zależy od zaawansowania choroby. Jeżeli pijemy długo i intensywnie nasz organizm nauczył się już polegać na alkoholu, a jego odstawienie wywoła fizyczne dolegliwości. To jeszcze dodatkowo utrudni nam początek leczenia.

Niezależnie od stadium choroby, każdy alkoholik powinien skorzystać z odwyku. Dzięki temu może skończyć z uzależnieniem i wrócić do normalnego funkcjonowania. Jeżeli nałóg alkoholowy jest na bardzo poważnym etapie to powinien być poprzedzony detoksem.

Kliniki odwykowe, grupy wsparcia i psychoterapia to bardzo skuteczne metody leczenia. Pomagają nie tylko walczyć z alkoholizmem, ale również eliminują przyczyny tego problemu. Niezależnie od tego jak zaawansowana jest choroba, odwyk zawsze może nam pomóc wrócić do normalności. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i zdecydować się na leczenie. Takim miejscem może być na przykład Ośrodek Przebudzenie, który oferuje 30-dniową terapię.

SPONSOROWANE

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here