Koła meblowe – żeby wnętrze było jeszcze bardziej funkcjonalne

32

Mobilność to słowo-klucz dla naszych czasów. Przedmioty i funkcje, które można opisać tym określeniem, plasują się wśród najbardziej pożądanych. Mobilność oznacza bowiem wygodę i nowoczesność. A dzięki jednemu z podstawowych i najstarszych wynalazków technicznych ludzkości, sprytnie zastosowanemu, mobilne mogą być nawet liczne przedmioty codziennego użytku – nawet meble.

Koła meblowe – gdzie się przydają?

Intuicja podpowiada, że nie każdy mebel powinien być mobilny – a w każdym razie nie wówczas, gdy nie posiada odpowiednich zabezpieczeń. Przykładowo – regały przeznaczone do przechowywania ciężkich (lub cennych), licznych przedmiotów, powinien chronić te zbiory przed ewentualnym upadkiem podczas ruchu mebla – często regały umieszczone na kółkach są zamykane, kryjąc zawartość wewnątrz.

Zabezpieczenie może oczywiście dotyczyć samych kółek – pewne modele są wyposażone w hamulec, który pomoże zapanować nad niepożądanymi skutkami mobilności. Sama możliwość poruszania się po linii prostej to jednak czasem nie jedyna konsekwencja umieszczenia kółek na spodzie mebli. Jeśli kółeczka zostaną zamontowane w obudowach skrętnych, wówczas mebel może wędrować w dowolnym kierunku, co niekiedy zwiększa prawdopodobieństwo przypadkowej kraksy.

Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym pomysłem jest umieszczanie kółek w niedużych meblach, niekoniecznie obładowanych innymi przedmiotami. Leczo oczywiście to już domena producentów mebli.

Dobre koła meblowe są oczywiście udogodnieniem. Ich obecność w modelach rozkładanych łóżek umożliwia skonstruowanie kanapy, która w mgnieniu oka zmieni się w miejsce do spania. Z kolei krzesło biurowe, wyposażone w kółka, nie zatrzymuje pracownika w jednym miejscu, pomaga swobodniej poruszać się po stanowisku pracy. Mnogość możliwości jest tak duża, że producenci wyposażają tworzone przez siebie kółka w rozmaitych obudowach.

Oprócz tych klasycznych, które za pomocą śrubek można przymocować do spodniej części mebla, produkowane są także kółka z trzpieniem, to znaczy osadzone na metalowej rurce, dzięki której połączą się z meblem złożonym z takich elementów. Ta masowa produkcja różnych rodzajów kółek oznacza oczywiście, że zawsze istnieje możliwość wymiany potrzebnych elementów tego rodzaju.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here