Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

79

Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS) to jedna z powszechniejszych, nawracających chorób dermatologicznych. Najczęściej atakuje dość szybko – już w pierwszych miesiącach lub tygodniach życia. Jak podają statystyki – schorzenie to jest rozpoznawane u ponad 20% niemowląt. Zdarza się również, że jego objawy pojawiają się dopiero u kilkulatków i osób dorosłych.

Jak rozpoznać tę chorobę? Co robić, gdy u dziecka wystąpi AZS?

Przyczyny atopowego zapalenia skóry pozostają wciąż zagadką. Zakłada się jednak, że spory udział ma w tym zaburzone funkcjonowanie systemu odpornościowego człowieka lub nieprawidłowości w budowie naskórka. Bardzo ważnym czynnikiem, determinującym występowanie AZS, jest genetyka. Niemal połowa dzieci dziedziczy to schorzenie po swoich rodzicach. Według części specjalistów atopowe zapalenie skóry może również wynikać z przyczyn natury psychologicznej. Symptomy choroby zwykle dają o sobie znać pod wpływem kontaktu chorego z alergenem, czyli pochodzącym ze środowiska zewnętrznego składnikiem uczulającym (pokarmowym, kontaktowym lub wziewnym).

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Schorzenie to objawia się bardzo męczącym i wyjątkowo intensywnym swędzeniem. Jest to dolegliwość tak nieprzyjemna, że sprawia sporo problemów: ze spokojnym snem malucha, wywołując przez to jego zmęczenie, osłabienie, częstą płaczliwość i pogorszenie ogólnego samopoczucia. Na powierzchni skóry pojawiają się czerwone wypryski i krostki, które po jakimś czasie przekształcają się w pęcherze i wypełniają się ropą. Zmiany te, jak również występujący dodatkowo rumień, najczęściej umiejscowione są na twarzy, głowie, w zgięciu kolan oraz łokci, a także na dłoniach i stopach po ich zewnętrznej stronie. Skóra ulega również w tych obszarach znacznemu zliszajowaceniu, złuszczeniu i wysuszeniu. Z czasem, głównie na skutek drapania, można ją nawet porównać do pergaminu.

Po zaobserwowaniu u dziecka powyższych symptomów należy udać się z nim do dermatologa

Specjalista, na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego, postawi diagnozę. Po niej powinno nastąpić leczenie, które dotyczy przede wszystkim minimalizowania występujących objawów.

To właśnie od ich intensywności zależna jest w dużej mierze metoda terapii. Bardzo często stosowane są preparaty zmniejszające świąd – najczęściej to środki do użytku miejscowego w formie żelów, maści bądź kremów.

Aby wyleczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci konieczne jest także dotarcie do czynnika,
który je wywołuje

Jeśli przyczyną jest tu alergen pokarmowy, wówczas należy ten składnik wykluczyć z diety dziecka. Elementem kluczowym jest również pielęgnacja skóry malucha. Specjaliści zalecają codzienne, systematyczne natłuszczanie jej za pomocą kosmetyków z emolientami, przeprowadzane nie rzadziej niż 2-3 razy w ciągu doby. Preparaty te mogą służyć również do higieny ciała. W trudniejszych przypadkach stosuje się również środki przeciwzapalne (sterydowe), leki antyhistaminowe, antybiotyki, a także fototerapię.

Zadbać trzeba także o ubrania dziecka (przewiewne, z naturalnych włókien), które należy prać przy pomocy proszków hipoalergicznych.

Źródło: Febumed.com.pl

1 KOMENTARZ

  1. U mojego dziecka wystąpiła nietolerancja pokarmowa a skóra zrobiła się sucha i swędząca. Dermatolog zalecił stosowanie codziennie emolientów, polecił emolienty Exomega Control. Ja stosuję balsam do ciała i żel do mycia, który nie zawiera mydła. U dziecka nastąpiła znaczna poprawa, skóra zregenerowała się i nie swędzi.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here