Twoja przygoda z Oksfordem

29

W 2016 roku ok. 19 tys. osób walczyło o 3200 miejsc na Oksfordzie, co oznacza, że średnio na 1 miejsce ubiega się tu 6 osób. Nie ma w tym nic dziwnego. Uniwersytet Oksfordzki jest najstarszym uniwersytetem w świecie anglojęzycznym. Materiały historyczne mówią o tym, że nauczanie odbywa się tu od co najmniej 1096 roku, a sprawnie zaczęło się rozwijać od 1167 roku. Uniwersytet odegrał ważną rolę w życiu intelektualnym kraju od samego początku. Przez wieki był centrum debaty i kontrowersji w nauce, religii i sztuce. W XX i na początku XXI wieku rozwinął swoje skrzydła o różne dziedziny nauk przyrodniczych i stosowanych, w tym medycyny, a także imponujące badania.

Angielski nie jest jeszcze twoją mocną stroną, a właśnie czeka cię przebrnięcie przez ogromną ilość materiału informacyjnego w pracy lub na studiach? Nie marnuj czasu i nie trać niepotrzebnych nerwów – poproś o pomoc renomowane biuro tłumaczeń. Translacja z języka angielskiego na polski będzie czekała na ciebie w określonym terminie. Biuro tłumaczeń przełoży je za Ciebie! Skorzystaj z oferty biura Supertłumacz.pl – tłumaczenia angielski.

Jak wygląda nauka na Oksfordzie?

Oxford to nie polska uczelnia, na pewno trzeba mieć na uwadze, iż tamtejszy system uniwersytecki ma o wiele inny charakter. Czego warto mieć świadomość?

  • mała ilość zajęć,
  • rok akademicki podzielony jest na 3 trymestry, a każdy z nich trwa po 2 miesiące. To oznacza, że tak naprawdę spędzasz tam tylko 6 miesięcy w roku,
  • pierwszy trymestr o nazwie Michelmas trawa od października do grudnia,
  • drugi trymestr o nazwie Hillary trwa od połowy stycznia do połowy marca,
  • trzeci trymestr o nazwie Trinity trwa od drugiej połowy kwietnia do drugiej połowy czerwca,
  • egzaminy są co roku albo tylko w pierwszym i ostatnim roku (wszystko zależy od kierunku),
  • dodatkowo dochodzą tzw. tutoriale w ilości ok. 2-3 tygodniowo,
  • niektóre przedmioty mają dodatkowe zajęcia w grupach kilkunastoosobowych i te trwają zwykle po godzinie i nazywają się classes.

Ta niewielka ilość zajęć powoduje, że położony jest istotny nacisk na samodzielna naukę.

Ponadto to właśnie jedna z przyczyn tego, że większość tamtejszych studentów tak chętnie udziela się społecznie, bierze udział w różnych inicjatywach i równolegle podejmuje inne działania.

Jak się można dostać na Oksford?

59% studentów Oksfordu to absolwenci szkół państwowych.

Jedynie 5% wszystkich brytyjskich studentów uczelni wyższych to studenci Oksfordu.

40% z łącznej liczby studentów Oksfordu to obcokrajowcy z ponad 140 krajów i terytoriów. Najwięcej z nich trafia do Wielkiej Brytanii z państw tj.: USA, Chiny, Niemcy, Włochy, Indie, Kanada, Francja, Australia, Singapur i Irlandia.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że to osoba zdająca sama nad wszystkim czuwa – a musi trzymać rękę na pulsie nad bardzo wieloma rzeczami, pilnować terminów i wiele innych. Ten system jest skomplikowany, a droga do bram uniwersytetu długa.

► Co najważniejsze. Termin składania podania na Oksfordzie upływa z datą 15 października w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki. Czyli już rok przed maturą musisz być przygotowanym na pierwsze formalności.

Warto też mieć świadomość, że jeśli na tym samym poziomie zainteresowania znajduje się u ciebie Oksford i Cambridge nie możesz w jednym roku kalendarzowym aplikować na obie z tych uczelni.

Przychodzi czas na egzamin dojrzałości

Przez lata plotki głosiły, że jedynie osoby, które zdały maturę międzynarodową mają możliwość ubiegania się o przyjęcie na Oksford. Tymczasem to nie prawda! Polski egzamin dojrzałości jest honorowany przez władze uczelni i stanowi podstawę do przyjęcia twojej aplikacji.

Bardzo ważne jest, aby zdać ten egzamin najlepiej jak się potrafi, minimum to:

  • każdy egzamin na poziomie podstawowym, na minimalnym pułapie 90%,
  • min. 3 egzaminy na poziomie rozszerzonym, a każdy z nich zdany na minimalnym pułapie 90%.

Ze względu na fakt, że Oksford to nie polska uczelnia należy liczyć się z tym, że trzeba będzie wykazać się odpowiednią znajomością języka angielskiego. Najbardziej popularnym certyfikatem honorowanym przez uniwersytet jest IELTS. Jeśli dana osoba ma zdany inny certyfikat warto zajrzeć na stronę uczelni i doczytać czy jest honorowany – IELTS nie jest jedną możliwością poświadczenia twoich umiejętności językowych.

Obowiązkowe egzaminy wstępne

Ich zadaniem nie jest jedynie sprawdzenie czy wiedza kandydata z danego przedmiotu jest na wystarczającym poziomie. Mają one wykazać, że potrafi samodzielnie i analitycznie myśleć, wykazuje umiejętności wykorzystywania dostępnych informacji czy przekonująco i swobodnie formułuje odpowiedzi.

Gdzie zdaje się takie testy? Część z nich można zdać w akredytowanych centrach egzaminacyjnych na całym świecie. Niestety trzeba wciąż pod uwagę, że niektóre z nich będą wymagały wyjazdu do Anglii.

► Kiedy? Pisemne egzaminy wstępne osoby ubiegające się o przyjęcie na Oksford zdają najczęściej na początku listopada. Trzeba jednak pamiętać, że musimy zarejestrować się na nie później, niż do 15 października.

Rozmowy tylko dla orłów

Jeśli dana osoba przeszła etap egzaminów czeka ją podróż do Anglii. Rozmowy kwalifikacyjne zaczynają się zazwyczaj w pierwszej połowie grudnia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że najczęściej nie kończy się tylko na jednym spotkaniu. Standardem jest, że trzeba odbyć ich średnio od dwóch do pięciu.

► Po co w ogóle robione są rozmowy kwalifikacyjne? Jaki jest ich sens? Egzamin dojrzałości plus egzaminy to za mało?

Ten etap ma na celu sprawdzenie czy rzeczywiście jesteś jedną z tych wyjątkowych osób wykazujących ponadprzeciętne zdolności. W ich trakcie zostaje sprawdzona wiedza z danego przedmiotu. Tutaj nie wystarczy znać minimum programowe, wiedza musi sięgać ona o wiele dalej. Należy wykazać żywe zainteresowanie konkretnym zagadnieniem. Testowana jest też umiejętność wykorzystywania danych oraz umiejętność bronienia swojego stanowiska. Jest to również ten czas, kiedy kandydat ma swoje przysłowiowe pięć minut i może zabłysnąć – czyli opowiada o własnych pasjach.

Jeśli poszukujesz tłumacza, który przełoży dla ciebie różne dokumenty z języka polskiego na angielski /lub z angielskiego na polski – znajdź profesjonalnego tłumacza. Wielu najlepszych specjalistów w kraju współpracuje z renomowanymi biurami tłumaczeń. Wybierz jedno z nich i poproś o translację. W sprawach formalnych nie można zaliczyć wpadki!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here