Sanepid ostrzega przed bąblowicą

731
Fot. Pixabay.com. Zawsze należy wymyć owoce i warzywa przed spożyciem

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenia przed zakażeniem bąblowicą, zwaną inaczej „chorobą brudnych rąk”. Niestety wzrasta liczba zachorowań, a tą groźną chorobą można się zarazić, jedząc na przykład niemyte warzywa lub owoce.

Bąblowica to choroba przenoszona ze zwierząt na ludzi, wywołana przez tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis.

Głównym nosicielem wywołującego chorobę tasiemca są lisy, jednak w warunkach polskich to także psy i koty, jeśli nie są na bieżąco poddawane profilaktyce przeciwpaso­żytniczej.

Jaja tasiemca mogą dostać się do organizmu człowieka przez bliski kontakt ze zwierzętami (np. głaskanie), a następnie dotknięcie brudnymi rękoma ust.

Do zakażeń bąblowicą może dojść również przez spożywanie nieumytych owoców runa leśnego, np. po zebraniu jagód, malin, jeżyn i poziomek bezpośrednio z krzaka. Co ważne sanepid ostrzega, że jaja tasiemca mogą być też na owocach pochodzących z plantacji.

Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.

Najczęstszymi objawami bąblowicy są: niewydolność wątroby, nadciśnienie wrotne, zapalenie dróg żółciowych, żółtaczka mechaniczna.

W przypadku wykrycia zachorowania na bąblowice, pacjent podlega chirurgicznemu usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków.
Aby uniknąć zachorowania na bąblowicę powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– przestrzegaj podstawowych zasad higieny;
– nigdy nie spożywaj owoców leśnych (jagód, jeżyn), które wcześniej nie były umyte;
– nie pij wody z niepewnych źródeł;
– regularnie odrobaczaj swojego psa i kota;
– dokładnie myj ręce po głaskaniu psów czy kotów;
– osoby, które mają bezpośredni kontakt z lisami i ich odchodami, powinny używać środków ochrony osobistej – przede wszystkim rękawic ochronnych;
– jeśli posiadasz posesję w okolicach lasu lub miejsc, w których mogą przebywać lisy i dzikie zwierzęta, zabezpiecz śmietniki

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here