Zarejestruj swoje dziecko przez internet

100

Świeżo upieczeni rodzice nie muszą już martwić się o wizytę w urzędzie. Od 1 czerwca obowiązują przepisy, zgodnie z którymi nowo narodzone dziecko można zarejestrować online. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od teraz będą mieli wybór – pędzić do urzędu czy spędzić ten czas z nowym członkiem rodziny – ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Jeśli chcesz, możesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet — potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. Urodzenie dziecka może zgłosić matka lub ojciec dziecka, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Podczas rejestracji noworodka należy wypełnić prosty formularz, w którym trzeba wskazać imię dziecka, szpital, w którym miał miejsce poród czy adres zamieszkania.

Jak zarejestrować dziecko przez internet?

1. Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl

2. Wybierz imię dziecka i zaloguj się na stronie

3. Potwierdź, że jesteś matką/ ojcem

4. Zweryfikuj swoje dane

5. Przejdź do rejestracji i wypełnij formularz.

Należy podać m.in. nazwę szpitala, w którym miały miejsce narodziny oraz imię wybrane dla potomka. W celu przyśpieszenia procesu weryfikacji w Urzędzie Stanu Cywilnego warto przekazać numer aktu małżeństwa lub – w przypadku osób, które nie zawarły związku małżeńskiego – urodzenia.

6. Złóż podpis za pomocą Profilu Zaufanego.
7. Wyślij formularz rejestracyjny.
Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.
Rejestracja narodzin dziecka jest bezpłatna. Osoby, które nie chcą zgłosić narodzin online, mogą dopełnić formalności w tradycyjny sposób, w urzędzie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here