Fotowoltaika – dotacje gminne

243

Fotowoltaika, jak to działa?

Panele fotowoltaiczne, zwane często po prostu panelami słonecznymi, zamontowane najczęściej na dachu, produkują prąd stały. Podłączone są one do urządzenia zwanego inwerterem, który to zmienia prąd stały w prąd zmienny i dodatkowo synchronizuje jego częstotliwość z siecią elektryczną budynku. Inwerter to serce systemu fotowoltaicznego Waszego domu. Daje on jeszcze dodatkowe możliwości. Monitoruje prace całej instalacji przedstawiając wszystkie parametry na dostępnym tylko dla Was panelu, do którego macie wgląd przez Internet. Gdziekolwiek jesteście macie możliwość sprawdzić jak działa Wasza instalacja. Panele fotowoltaiczne możemy zamontować na każdym rodzaju pokrycia dachowego. Od blachy trapezowej poprzez blachodachówkę, dachówkę ceramiczną i karpiówkę, na dachówkach z łupka kończąc. Nie obciążamy przy tym nadmiernie dachu, gdyż panele fotowoltaiczne to dodatkowy ciężar zaledwie 10 kg /m2. Między innymi z tego powodu na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej nie jest wymagane pozwolenie na budowę, a nawet zgłoszenie.

A co z prądem którego nie zużyję?

Energia elektryczna, która jest produkowana przez Waszą instalacje fotowoltaiczną jest w pierwszej kolejności zużywana przez Wasz dom. Dopiero jej chwilowe nadwyżki przekazywane są do sieci elektro-energetycznej. Więc warto przemyśleć jak i kiedy zrobić pranie czy upiec ciasto, aby zrobić to na „własnym” prądzie. Za każdy 1 kW oddany do sieci, ustawodawca daje Wam prawo pobrać 0,8 kW bez żadnych dodatkowych opłat. Z racji, iż latem będziemy mieli nadprodukcję prądu, a zimą jej niedobór, okres rozliczeniowy został określony rokiem kalendarzowym, abyśmy mogli nadwyżkę z lata odebrać z powrotem zimą i wiosną. Dzięki temu sieć elektro-energetyczna staje się dla nas magazynem prądu, gdzie nadwyżki z miesięcy letnich możemy „przechować” do zimy. Nad rozliczeniem Ty będzie czuwał licznik dwukierunkowy, który pokaże nam ile kilowatów pobraliśmy, a ile oddaliśmy do sieci. Licznik dwukierunkowy założy nam zakład energetyczny, bez naliczania dodatkowych opłat za jego wymianę.

Nabór wniosków rozpoczyna się od lipca br. Będzie odbywał się on wyłącznie drogą internetową. Jeżeli pojawią się pytania w kwestii rejestracji czy tez trudności sprzętowe, zapraszamy do naszego biura w godzinach 9.00-18.00 nasi specjaliści pomogą się zarejestrować na gminnej stronie i będziecie mieć pewność, że traficie na listę. Biuro mieści się na ulicy Daszyńskiego 42 (koło nowej fontanny na deptaku).

Zadzwoń i porozmawiaj z naszym ekspertem. PV instalator to firma z 10 letnim stażem i zamontowanymi sektami kW mocy instalacji fotowoltaicznych, w Polsce i Europie. W ramach gminnego projektu bezpłatnie przeanalizujemy Twoją nieruchomość i doradzimy najlepsze rozwiązania. Nasze instalacje gwarantują otrzymanie 85% dofinansowania. Zadzwoń już teraz, niestety liczba instalacji jest ograniczona ilością pozyskanych przez gminę środków. Nie daj się uprzedzić innym.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here