Pierwszy aparat fotograficzny na start. Dlaczego najlepiej wybrać go z komisu?

69
Komis

Pierwszy aparat fotograficzny wcale nie musi być drogi. Będzie on służył przede wszystkim do nauki, dlatego nie warto zaczynać od najwyższej półki cenowej. Urządzenie przeznaczone na start musi cechować się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Jaki model wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu na start?

W sprzedaży dostępne są różne modele aparatów, a niemal co dnia pojawiają się nowe oferty i produkty. Dlatego trudno jest podać przykładowy zakres cen, na pewno jednak nie ma sensu płacić za pierwszy aparat więcej niż 3 tysiące złotych. Warto zastanowić się nad zakupem używanego aparatu dobrej jakości. Warto kupować sprzęt tego typu w wyspecjalizowanych punktach takich jak np. komis fotograficzny e-oko.pl. W komisie możemy liczyć na fachową pomoc, a także wszystkie prawa konsumenta, takie jak w sklepach internetowych. A przy zakupie od osoby prywatnej nie mamy np. możliwości zwrotu czy skorzystania z gwarancji.

Oprócz ceny pod uwagę trzeba wziąć również wagę i wymiary aparatu. Powinien być lekki i poręczny, aby trzymanie go podczas wykonywania zdjęć nie było męczące. Niezwykle ważna jest też jakość wykonania. Tworzywo powinno być odporne na zarysowania, a najlepiej, jeśli powierzchnia aparatu pokryta jest powłoką antypoślizgową. Zdecydowanie najsolidniejsze są modele, których powłoka wykonana jest ze stopów magnezu. Do aparatu warto też dokupić dobrej jakości obiektyw – na początek wystarczy model standardowy.

Najważniejsze parametry

Na jakość wykonywanych zdjęć wpływa przede wszystkim matryca – najlepiej, jeśli jest to matryca Live MOS, która zapewnia świetną jakość obrazu i nie zużywa zbyt wiele energii. Rozdzielczość aparatu powinna być jak największa, ponieważ pozwala to uchwycić więcej szczegółów. Na wysoką rozdzielczość powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które planują drukować swoje zdjęcia na dużych formatach. Dla pierwszego aparatu wystarczy 20 Mpix.

Kolejnym ważnym parametrem jest ISO, czyli światłoczułość matrycy. Im wyższe ISO, tym łatwiejsze jest zrobienie zdjęcia w słabym oświetleniu. Dobrym rozwiązaniem jest regulacja czułości, dzięki czemu można zminimalizować występowanie szumów. Równie ważna jest funkcja stabilizacji obrazu, dzięki której można robić nieporuszone zdjęcia w praktycznie każdych warunkach. Zobacz również O tych trzech rzeczach warto pomyśleć, kupując aparat na wakacje.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here