Adwokat a radca prawny – podobieństwa i różnice

288

Dla przeciętnego człowieka adwokat i radca prawny to jeden i ten sam zawód. Oba stanowiska kojarzone są ze stosowaniem prawa w praktyce, jednak w rzeczywistości różnią się zakresem kompetencji.

Adwokat

Do adwokata można zwrócić się z niemal każdą sprawą. Jego działalność uregulowana jest w akcie prawnym, czyli ustawie prawo o adwokaturze. Według tej ustawy, adwokat może reprezentować swojego klienta przed różnego rodzaju sądami i urzędami, jest uprawniony do projektowania aktów prawnych oraz sporządzania opinii. Z punktu widzenia przeciętnego człowieka, najważniejszą kompetencją adwokata jest udzielanie porad prawnych. Można ich zasięgnąć zarówno na tradycyjnym spotkaniu w kancelarii prawnej, jak również, dzięki rozwojowi usług internetowych, w Internecie. Niektóre kancelarie świadczą swoje usługi w ramach konsultacji online. Istnieją również blogi takie jak https://pewny-prawnik.pl, które są źródłem wiedzy na temat najczęściej spotykanych problemów prawnych.

Radca prawny

Kompetencje radcy prawnego są w bardzo dużej części tożsame z kompetencjami adwokata. Radca prawny także może udzielać porad prawnych, sporządzać opinie lub akty prawne, a także reprezentować swoich klientów przed sądami i urzędami. Różnica polega na zakresie owej reprezentacji, bowiem radca prawny nie może być pełnomocnikiem klienta w sprawach odbywających się przed sądami karnymi i w sprawach karnoskarbowych.

Podobieństwa i różnice

Z punktu widzenia zwykłego obywatela, zawody adwokata i radcy prawnego mogą wydawać się identyczne. Podobny jest bowiem zakres kompetencji, a ludzie pracujący w obu zawodach kończą te same studia. Różnice w ścieżce edukacji pojawiają się dopiero po zakończeniu studiów, kiedy adwokat wybiera aplikację adwokacką, a radca prawny aplikację radcowską.

Największą rozbieżnością w przypadku tych dwóch zawodów jest, wspomniana już wyżej, możliwość reprezentacji klienta w sprawach karnych i karnoskarbowych. Chociaż trwają prace nad ustawą, która zrówna kompetencje obu zawodów, to nadal w tych sprawach pełnomocnikiem może być jedynie adwokat.

Druga różnica jest niewidoczna dla przeciętnego człowieka, jednak ma znaczenie dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z usług prawnika. Różnica ta ma charakter formalny. Adwokat może pracować jedynie na podstawie umowy cywilnoprawnej, najczęściej umowy – zlecenia, jako osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą lub będąca wspólnikiem w spółce. Natomiast radca prawny może być zatrudniony jako etatowy pracownik na podstawie umowy o pracę.

SPONSOROWANE

1 KOMENTARZ

  1. Właśnie nigdy nie byłam pewna tego jaka jest różnica między tymi dwoma osobami. Także jak zdarzyła mi się pewna dość nieprzyjemna sytuacja to od razu udałam się do adwokata. No ale właśnie była to sprawa karnoskarbowa, więc cieszę się że od razu poszłam do kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak gdzie od razu udzielili mi pomocy.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here