Uzdatnianie wody ze studni. Jak się za to zabrać?

291
Woda ze studni

Korzystasz z wody z własnego ujęcia? Domyślasz się, że może być zanieczyszczona, ale nie wiesz jak to sprawdzić? Wystarczą tylko trzy kroki, by cieszyć się czystą i bezpieczną wodą.

Krok 1: określ czy i gdzie występuje problem?

Najprawdopodobniej ten krok wykonałeś zanim zabrałeś się za czytanie artykułu. Do najczęstszych oznak tego, że woda, z której korzystasz jest zanieczyszczona nalezą: nieodpowiedni smak, zapach i barwa. Najbardziej zauważalną oznaką tego, że coś się dzieje jest osad gromadzący się w czajniku oraz na armaturze. Na upranych tkaninach mogą wystąpić rdzawe plamy, do tego mogą być szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Osad powodowany wytrącaniem się substancji obecnych w wodzie niszczy naczynia, zwłaszcza te, które są myte w zmywarce.

Jeżeli posiadasz wodę bogatą w różnego rodzaju substancje najprawdopodobniej nie cieszysz się pełnym smakiem kaw, herbat oraz innych napojów i potraw przygotowanych na bazie wody. Na naczyniach pewnie gromadzi się osad, a same napoje po wystygnięciu mają coś w rodzaju oleistych plam.

Zanieczyszczona woda ze studni
Zanieczyszczona woda ze studni

Przy zanieczyszczonej wodzie wystąpią problemy z prawidłowym działaniem sprzętów AGD oraz z instalacją grzewczą i hydrauliczną. Osad często gromadzi się w rurach, odkłada się wewnątrz kotłów grzewczych znacznie zmniejszając ich wydajność, powodując spadki energii. Długotrwałe korzystanie z zanieczyszczonej wody może prowadzić do rozszczelnień oraz ciężkich do naprawy awarii.

Jeżeli zauważyłeś u siebie przynajmniej część tych zjawisk oznacza to, że Twoja woda jest zanieczyszczona. Co teraz? Podejmij odpowiednie działania, by potwierdzić swoje podejrzenia.

Krok 2: przeprowadź analizę wody

Badanie jakości wody w przypadku czerpania jej z własnego ujęcia to konieczność nie tylko ze względu poprawy komfortu codziennego życia, ale też bezpieczeństwa zdrowia. W niektórych przypadkach mogą występować bakterie i wirusy, jednak sama obecność amoniaku, związków organicznych czy żelaza również nie jest wskazana.

Analiza wody ze studni
Analiza wody ze studni

Na szczęście świadomość w tej dziedzinie cały czas wzrasta i coraz więcej osób korzysta ze wstępnej analizy wody chcąc użytkować wodę bezpieczną i dobrej jakości. To jest szczególnie ważne, jeśli gospodarstwo z własnym ujęciem wody zamieszkują dzieci, osoby starsze oraz osoby o obniżonej odporności.

Uwaga! Badanie jakości wody należy koniecznie wykonać, kiedy woda ma nietypowy smak i jest mętna, gdy po umyciu któryś z mieszkańców zauważa podrażnienia oraz w sytuacji, gdy zauważacie rdzawy lub biały osad. Inne przypadki, w których warto wykonać analizę wody to:

  • Kiedy studnia nie była użytkowana przez długi okres
  • Gdy wystąpiła powódź
  • Kiedy u jednej lub kilku osób wystąpiło zatrucie lub inne symptomy

Jak się zabrać za wykonanie analizy i gdzie oddać próbkę do badania? O tym przeczytasz na kompendium wiedzy o filtracji wody.

Krok 3: dobierz urządzenie filtracyjne

Wyniki analizy wody nie są korzystne? Rozwiązaniem problemów będzie dobór odpowiedniej metody filtracji.

W wodzie wystąpiło jedno przekroczenie

Dobór urządzenia będzie uzależniony od tego, co konkretnie się stało. Jeżeli problemem jest żelazo należy zainwestować w odżelaziacz wody. Wysokie stężenie manganu? W tym przypadku sprawdzi się odmanganiacz. Dokuczliwy jest tylko wysoki stopień twardości wody? W takich sytuacjach polecane są zmiękczacze wody.

W wodzie wystąpiło kilka przekroczeń

Jeżeli w wodzie wystąpiło kilka przekroczeń, najlepiej sprawdzi się stacja wielofunkcyjna. Te urządzenia kompleksowo oczyszczają wodę. Usuwają z niej miedzy innymi: żelazo, amoniak, mangan, związki organiczne oraz wysoki stopień twardości. Wszystko dzięki specjalnej mieszance, która została stworzona z kilku odmian złóż filtracyjnych.

Obecnie najpopularniejszy model stacji wielofunkcyjnej to kompaktowy Ecoperla Slimline MMX. Posiada 24 litry znanej i chętnie wybieranej mieszanki Ecomix. Jego ogromną zaletą jest głowica sterująca produkowana przez Erie oraz system suchego zbiornika solanki. Ta druga cecha zapobiega tworzeniu się ciężkich do usunięcia mostów solnych.

Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Slimline MMX to urządzenie tanie w eksploatacji. Ma na to wpływ Ecoperla Perfect System – system oparty o dobór najlepszych parametrów pracy głowicy sterującej. Dzięki niemu złoże będzie bardziej wydajne przez dłuższy czas. Oprócz tego Ecoperla Perfect System zapewnia odpowiednią regenerację oraz mniejsze zużycie soli i wody na ten proces.

W wodzie wystąpiły bakterie

W tym przypadku jedyną opcją jest założenie lampy bakteriobójczej. Jej działanie oparte jest o promieniowanie UV, które zwalcza bakterie i wirusy obecne w wodzie. Woda przepływa przez lampę UV i jest odpowiednio filtrowana.

Ciesz się zdrową i bezpieczną wodą

Trzy kroki przedstawione powyżej to najlepsza droga do uzyskania oczyszczonej wody. Właściciele własnych ujęć wody użytkowej powinni zwracać szczególną uwagę na jej jakość. Droga do zdrowej wody jest dość krótka i nie zawiła. A Ty już zapewniłeś swojej rodzinie bezpieczną i czystą wodę użytkową?

Wszystkie urządzenia do filtracji wody z własnego ujęcia znajdziesz w sklepie internetowym ZeStudni.pl

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here