Wakacje: dzieci odpoczywają, rodzice myślą nad zagospodarowaniem czasu

231

W piątek dzieciaki poszły ostatni raz do szkoły. Ale tylko na chwilkę, tylko na momencik… żeby odebrać świadectwa. Rozpoczęły się 10-tygodniowe wakacje. Dla pociech to czas odpoczynku i relaksu, ale dla rodziców młodszych dzieci, które nie mogą zostać same w domku okres kombinowania i ogromnego wysiłku, aby ich skarby były bezpieczne, nie nudziły się i pożytecznie spędzały czas. Postaramy się podpowiedzieć, gdzie, jakie i za ile organizowane są dla najmłodszych półkolonie i zajęcia. Porównamy ceny i programy poszczególnych propozycji.

Praktycznie nikt – oczywiście poza nauczycielami – nie ma takiej pracy, w której mógłby wykorzystać aż 10 tygodni urlopu w ciągu roku. I to jeszcze w czasie wakacji. A przecież własnie tyle wolnego mają nasze pociechy.

Jeśli są jeszcze malutkie, to problem jest mniejszy. Zwykle przynajmniej przez 1 miesiąc wakacji przedszkole jest czynne, w drugim zazwyczaj dyżuruje inna placówka. I choć dzieci niechętnie zmieniają panie „chodzą do grup łączonych” – ten problem zna pewnie każdy rodzic przedszkolaka, to zawsze można sobie jakoś poradzić. Nawet, jeśli przedszkole będzie zamknięte, niemal w każdej gminie są prywatne placówki, które także przyjmują dzieci „tylko na wakacje” – a nawet na tydzień czy dwa.

Problem zaczyna się wtedy, gdy dzieci zaczynają podstawówkę – takiego 7-10-latka ciężko jest samego zostawić w domu, bo jak wiadomo, dziecko pozostawione bez opieki okazuje się bardzo kreatywne. Ze względów bezpieczeństwa wielu rodziców nie zdecyduje się zostawić dziecka samego w domu. Jeśli nie ma chętnych do pomocy babć i dziadków, cioć, wujków czy znajomych, trzeba zorientować się w możliwościach, jakie dają OSiR-y, baseny, domy kultury czy prywatne placówki. Choć nie wszystkie ośrodki mają już gotowy program, zebraliśmy informacje o dostępnych już teraz ofertach. O warunkach pobytu, godzinach, a przede wszystkim o kosztach, bo jak się okazuje, wyjazdowe obozy organizowane przez kluby sportowe czy też kolonie, mogą być tańsze od miejskich półkolonii. Dlatego też sprawdziliśmy dostępne już oferty.
W wydaniu papierowym przedstawiamy pełną ofertę, podajemy ceny półkolonii. Sprawdzamy ofertę ośrodków kultury i innych miejsc, gdzie dzieci mogą spędzić czas. Zachęcamy do przeczytania całego tekstu.

Zachęcamy też organizacje, stowarzyszenia i inne podmioty do kontaktu, jeśli planują jakieś atrakcje dla dzieci lub mają propozycje na ciekawe spędzanie czasu. Informacje można wysyłać na adres redakcja@nowagazeta.pl.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here