Narzędzia CNC – co warto o nich wiedzieć?

53

CNC – Computerized Numerical Control, to innymi słowy komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W jaki sposób działa ta innowacyjna technologia?

Jest to rozbudowany układ wyposażony w specjalny mikrokomputer, które w dowolny sposób może zostać zaprogramowany. Dzięki temu proces produkcyjny staje się szybszy oraz wydajniejszy. Współczesne sterowniki typu CNC są wykorzystywane w wielu różnych urządzeniach.

Geneza technologii CNC

Idea opiewająca w tego rodzaju rozwiązania zrodziła się na przełomie dekad – 1940/1950 w USA. Celem jej stworzenia było rosnące zapotrzebowanie tamtejszego lotnictwa wojskowego. Genezy powstania technologii upatrywać należy się w pojęciu NC – Numerical Control, które opierało się wówczas na wprowadzaniu informacji bazujących na literach oraz liczbach. Wespół z rozwojem tej techniki zrodziły się skomputeryzowane układy sterowania, czyli narzędzia typu CNC.

Zastosowanie narzędzi typu CNC

Do podstawowych narządzi technologii CNC zaliczamy tokarki oraz frezarki. Ich zastosowanie zależy przede wszystkim od materiału przeznaczonego do obróbki. Pośród najpopularniejszych wymienia się metal i jemu podobne, przez tworzywa sztuczne, aż po drewno. Łączy je wspólny cel – obróbka, która opiera się na następujących działaniach :

  • – cięcie
  • – wygładzanie
  • – szlifowanie
  • – wykrawanie

Tego rodzaju systemy pozwalają na niezwykle precyzyjną pracę, a ich zastosowanie dotyczy głównie obróbki płaszczyzn, powierzchni kształtowych, rowków śrubowych oraz gwintów. Dzięki wspomnianej dokładności są również często wykorzystywane nawet w procesie drukowania przestrzennego. Warto zaopatrzyć się w odpowiednia narzędzia skrawające takie jak frezy, gwintowniki bądź wiertła, które dostępne są w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/narzedzia-skrawajace-wiertla-c-1805_1349_2603.html

Ostatnie lata przyniosły obniżkę cen mikrokomputerów i w konsekwencji stały się one bardziej dostępne. Tego rodzaju urządzenia przypadły zatem do gustu przedsiębiorcom produkcyjnym, ale także pasjonatom nowych technologii. Warto podkreślić, iż sterowniki CNC to również tokarki oraz roboty fabryczne, które zajmują się składaniem podzespołów samochodowych. Bez względu na rodzaj zastosowania jedno jest pewne – trudno się bez nich obejść.

Podsumowanie

Narzędzia CNC wykorzystuje się w wielu urządzeniach, gdzie niezbędna jest wysoka precyzja. Ich zastosowanie przynosi wiele wymiernych korzyści. Najważniejsze z nich to zwiększona wydajność procesów produkcyjnego, zaoszczędzenie czasu i zredukowanie błędów ludzkich.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący wysokiej jakości narzędzia skrawające.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here