Globalizacja – zmora czy błogosławieństwo?

185

Globalizacja – w skrócie ogół procesów prowadzących do utworzenia się światowego społeczeństwa. Wiąże się z wymianą gospodarczą oraz informacyjną, a także rozrostem serwisów i stron korzystających z takich zjawisk jak na przykład coraz większa popularność Internetu. Dziś, kiedy korzystamy z urządzeń, które szybko i skutecznie łączą nas ze światem, procesy globalizacyjne są bardziej zaawansowane, niż kiedykolwiek. Przyczynia się do tego również unifikacja – wystarczy przytoczyć fakt, że większość smartfonów wyposażonych jest w jeden system operacyjny – Android (Polska nie różni się pod tym względem od średniej europejskiej).

Globalizacja odciska też na nas swoje piętno – otrzymujemy newsy ze świata, nowości technologiczne pojawiają się u nas zaledwie kilka dni po ogłoszeniu w kraju autorskim. Z reguły widzimy plusy z takiego stanu rzeczy i z zadowoleniem z nich korzystamy, nie wiedząc nawet, że uczestniczymy w masowym procesie globalizacji, którego długofalowe skutki są tak naprawdę trudne do przewidzenia.

Wachlarz możliwości i usług

Świat z pomocą globalizacji ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Żyjemy w świecie podróży biznesowych, studenckich i szkolnych wymian zagranicznych, wędrówki wiedzy, ludzi i towarów. Rozpowszechniają się nowe trendy modowe oparte na tradycyjnych ubiorach z różnych krajów, włoskie restauracje, francuskie kawiarnie czy japońskie sushi bary, wyjazdy w środku zimy na słoneczną wyspę, artykuły handmade tworzone przez utalentowanych artystów z całej kuli ziemskiej. Naukowcy z różnych zakątków świata mogą wymieniać się wynikami swoich badań, organizować międzynarodowe konferencje i wspólnie szukać rozwiązań problemów. To wszystko właśnie przyczyna i jednocześnie skutek globalizacji.

Kluczowa rola Internetu

Trzeba przyznać, że to wszystko nie byłoby możliwe właśnie bez Internetu. Został on już definitywnym towarzyszem życia wielu osób i raczej nikt nie wyobraża sobie powrotu do ery sprzed jego wynalezienia. To on zapewnia nam możliwość komunikacji z kimkolwiek zechcemy, ale także daje możliwość działania organizacjom, którym łatwej jest prezentować swoje materiały – do takich należy chociażby Android Polska, czyli serwis dostępny pod adresem https://android.com.pl, poświęcony systemom operacyjnym dla smartfronów i tabletów. Zbiera on najróżniejsze newsy ze świata połączone z tą tematyką i prezentuje je w odpowiedniej dla zwykłego internauty formie. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie chodzenia do sklepu, by oprócz zwyczajowych zakupów obejrzeć sobie, co nowego pojawiło się w temacie nowej gry lub aplikacji na telefon – w końcu minęły czasy, gdy wiedzę o świecie online czerpaliśmy z pism drukowanych. Takie rozwiązanie sprawy jak w Android Polska i inne tego typu serwisy, ułatwia robienie tego zdalnie, z domu i w każdej chwili. Medal zawsze ma jednak dwie strony – wiele przedsiębiorstw nie radzi sobie na tak dynamicznie zmieniającym się rynku, ale dla wielu innych jest to szansa na wybicie się i pośrednie dotarcie do szerokiej rzeszy konsumentów na całym świecie ze swoimi towarami.

Zmora czy błogosławieństwo?

Nie da się zaprzeczyć, że nasze obecne życie bez fenomenu globalizacji wyglądałoby zupełnie inaczej. Możliwe, że wiele firm, organizacji czy usług w ogóle by nie powstało lub rozwinęło w kompletnie inny sposób. Zarówno globalizacja, jak i Internet odegrały i nadal będą odgrywać kluczową rolę w naszym rozwoju. Nie da się zaprzeczyć, że ułatwiają i wzbogacają nasze życie. Większość osób zdecydowanie docenia ich przydatność, jednak – jak w każdym przypadku – istnieją także przeciwnicy. Wielu z nich wysuwa w dyskusjach argument w postaci obawy zaniku kulturowości oraz tradycji, jednak nie jest to sytuacja zerojedynkowa. Globalne ujednolicenia istotnie sprzyjają mieszaniu się kultur, ale także rozpowszechnianiu wiedzy o niej oraz wzrostowi szanowania jej (w końcu w różnorodnym świecie różnorodność jest cenioną cechą). Jeśli mówimy zaś o kwestii samego Internetu, coraz głośniejszy staje się fenomen cyfrowego uzależnienia. Może to być najbardziej realnym zagrożeniem, jednak to nie sam obiekt jest tutaj uznawany za chorobę, lecz ludzie, którzy nie potrafią sami narzucić sobie umiarkowania.

Dla wielu osób zjawisko globalizacji wiąże się z możliwością rozwoju zawodowego i społecznego. Pomaga poszerzyć horyzonty, zwiększyć naszą świadomość świata oraz wzbogacić nasze życie. Sami musimy zdecydować, jak chcemy wykorzystać możliwości, które nam daje, ale nie powinniśmy całkowicie z nich rezygnować. W końcu, jak mówi przysłowie, kto stoi w miejscu – ten się cofa.

SPONSOROWANE

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here