Śmierdząca sprawa. W tajemnicy przed mieszkańcami

778
Przywieziono tu też śmieci z cmentarza
Coraz więcej niewiadomych pojawia się wokół budowy PSZOK-u, który ma powstać przy ul. Piwnicznej.

Przypomnijmy, że gdyby nie informacja od mieszkańca, nikt pewnie nie dowiedziałby się, że burmistrz Trzebnicy chce zafundować mieszkańcom dużego osiedla Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy zastanawiają się po co gminie inwestycja, która pochłonie kilkaset tysięcy złotych lub więcej, skoro przy oczyszczalni ścieków jest już jeden punkt.


Dlaczego gmina chce wybudować PSZOK, w takim miejscu? Czy to prawda, że gminna spółka ERGO chce przejąć WODNIK-a? Czy to prawda, że EGRO już zwozi na teren przy Piwnicznej śmieci? Dlaczego wszystko robi się w tajemnicy przed mieszkańcami.

Jak na te wszystkie pytania odpowiedział burmistrz i ERGO? Co o sprawie sądzą radni? O tym już w jutrzejszym wydaniu Nowej Gazety Trzebnickiej.

Tymczasem okazuje się, że dzięki naszemu artykułowi sprawą zainteresowali się także radni powiatowi. Robert Adach na swoim profilu zamieścił taką informację:

21 KOMENTARZY

 1. Normalnie sęsacja goni sęsacje, a jak się włączy były starosta to mega sęsacja gwarantowana! Domniemania, spekulacje typu „istnieje morzliwosc” , być morze itp. Ogarnijcie się bo takie sianie fermentu to zwykła krecia robota.

 2. No, wyobraźnia pracuje, już czekam na nagłówek w gminnym biuletynie: „Z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy powstał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z całego województwa. Bliskość zabudowy mieszkaniowej i jednej z najważniejszych atrakcji Trzebnicy, jaką jest Park Kulturowy Kociej Góry nada temu miejscu szczególne znaczenie na mapie naszego miasta. Zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i turyści będą mogli na co dzień oglądać i czuć, jak wielką odpowiedzialnością gminy jest selekcja tak wielu ton rozmaitych śmieci. Docelowo PSZOK odciąży w części położone za miastem wysypisko śmieci w Marcinowie, a Trzebnica stanie się liderem w tym zakresie”.

 3. Długozima, to twoja decyzja? Jeżeli tak, to Suweren daje tobie i pracownikom gminy dwóje z planowania przestrzennego. Mieszkańcy powinni się zebrać i postawić veto.

 4. Mieszkasz w dawnym mieście uzdrowiskowym i obiecujesz swoim wyborcom reaktywację uzdrowiska, co robisz:
  a. wynajmiesz firmę konsultingową, która pomoże sporządzić plan reaktywacji uzdrowiska którą opłacisz z publicznych pieniędzy, a następnie podążając za wytycznymi fachowców wdrożysz plan w życie, dając miastu i mieszkańcom wartość dodaną i podnosząc rangę miejscowości.
  b. wynajmiesz firmę konsultingową, która pomoże sporządzić plan reaktywacji uzdrowiska którą opłacisz z publicznych pieniędzy, a następnie kierując się wyłącznie względami finansowymi, będziesz reperował budżet gminy zezwalając na zabudowę strefy uzdrowiskowej i czerpiąc profity z podatku od nieruchomości, ale pozbawisz miasto możliwości uzyskania funkcji uzdrowiskowej. Wydatki na konsulting i zaangażowanie pracowników w zarzucony projekt na tle potencjalnych korzyści dla budżetu gminy to niewielki wydatek. Mieszkańcy i tak nie rozróżniają co to uzdrowisko, a co to nazwa Zdrój. A o danej obietnicy szybko zapomną.

  Lekcja druga:
  Jako burmistrz masz dbać o poprawę jakości życia w mieście. Aby zarobić kasę dla budżetu gminy masz możliwość zbudowania Punktu selektywnej zbiórki odpadów w lokalizacji, która cię niewiele kosztuje. Miejsce takie jest uciążliwe dla otoczenia ze względu na smród śmieci, hałas związany z operacjami na składowisku, regularnymi kursami ciężarówek ze śmiećmi przez miasto. Gdzie zlokalizowałbyś taki punkt:
  a. na obrzeżach, a najlepiej poza miastem, aby nie narażać mieszkańców na smród, hałas i inne uciążliwości związane z funkcjonowaniem śmieciarni.
  b. w prestiżowej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli mieszkalnych, planowanego parku kulturowego, placu pielgrzymkowego i zabytkowej bazyliki, która jest najcenniejszym zabytkiem miasta. To nic, że będzie to uciążliwe dla mieszkańców miasta i turystów, liczą się względy wyłącznie ekonomiczne. Mieszkańców się jakoś udobrucha, a turyści i tak będą.

  Jeżeli w obydwu pytaniach wybrałeś odpowiedź b, potrzebujesz szybko zapisać się na kurs podstaw planowania przestrzennego w gminie i powiecie.

 5. Geniusz planowania przestrzennego, nie ma co. Niedługo dowiemy się, że na placu Piłsudskiego na miejscu parkingu powstanie oczyszczalnia ścieków, a na terenach po wyciętym lesie naukowym tor kartingowy i motocrosowy. Na kociaku będzie miejsce na mega kompostownik, a na terenach odebranych działkowcom eksperymentalna hodowla bydła… Zdrój pozostanie tylko nazwą dzielnicy:)))

  • Wszystko wskazuje na to, że jak Trzebnica, po wycięciu Lasu Bukowego i likwidacji ogródków działkowych zostanie betonową pustynią ze śmierdzącą i hałaśliwą drogą szybkiego ruchu i równie śmierdzącym śmietniskiem koło kociej góry, to Oborniki Śląskie będą przeżywały drugi renesans. Pięknie położone na skraju potężnych kompleksów leśnych i z linią kolejową łączącą ze światem oraz lotniskiem w Golędzinowie. Jak ktoś lubi, jak mu śmierdzi, jego sprawa…

   • Jasne, Oborniki już „przezywaja drugi Renesans” pojawiają się jednak co rusz jakieś przeszkody, a to kradzież fontanny, a to znowu dwa rododendrony ktoś zaj…l. Na plus trzeba wymienić sukcesy inwestycyjne włodarza- nasadzenia 6 rododendronów, czy wymiana siatki na płocie przy OOSIRze!

 6. Czy Państwo wiecie co oznacza fraza „punkt selektywnej…”.
  Selektywny- obejmujący tylko niektóre elementy…

  Selektywny punkt zbiórki odpadów to taki gdzie przyjmują:
  przeterminowane leki i chemikalia,
  zużyte baterie i akumulatory,
  zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  meble i inne odpady wielkogabarytowe,
  zużyte opony,
  odpady zielone,
  odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne.

  Były Statosta udaje (łatwo mu to przychodzi, wiec może wcale nie udaje) mądrego inaczej i sieje zamęt.
  Dajcie już spokój- zwykły punkt recyclingu. Wymogi UE, odpady trzeba segregować. Lokalizacja sprzyjająca, o co wam chodzi?

   • Wartość mieszkań i domów w sąsiedztwie spadnie. Kto będzie chciał kupować nieruchomość koło śmietniska. A jak przyjdzie plus 30:)))))

    • Czyli wychodzi na to, ze Burmistrz obniżył wartość swego domu! W lini napowietrznej to przecież chyba nieceiecej niż z 300m! Ludzie litości, ogarnijcie się w tym swoim zapętleniu…wręcz przeciwnie, ceny nieruchomości w Trzebnicy rosną w tempie bez precedensu, co jest wynikiem wzrostu atrakcyjności naszej miejscowości dzięki sukcesom inwestycyjnym Burmistrza- deptaki, basen, szkoła muzyczna, trasa S5 itp. itd. Pol dnia by nie starczylo aby o tym powiedzieć!

     • P.S. Podobno były poseł był w tym czasie w sejmie, może nawet gdzieś przechodził korytarzem, jak Burmistrz załatwił S5…

  • …i wszystko to burmistrz Długozima będzie pokazywał turystom z wieży, którą gmina postawi na Kociej Górze. Będzie „panorama selektywna”.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here