Ratuj się kto może

621

Wielu mieszkańców Jar, a także okolicznych miejscowości wzięło udział w kursie pierwszej pomocy. Nie tylko poznali teorię, ale i wykorzystali wiedzę podczas ćwiczeń praktycznych.

Jak mówi Beata Trumpiel, sołtys Jar, wiedziała, że jest zapotrzebowanie na kurs pierwszej pomocy, bo ludzie chcą się szkolić, chcą wiedzieć jak postępować w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.

Stworzyliśmy nieformalna jarską grupę „Zajarani”, w której jest Paweł Kurant, Piotr Łukasiak i ja. Udało nam się pozyskać dofinansowanie na kurs pierwszej pomocy pt. „Ratuj się kto może”. Projekt jest dofinansowany w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty z Budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – mówi Beata Trumpiel.

I tak, w ostatnią sobotę w świetlicy wiejskiej odbył się kurs, w którym uczestniczyło 40 osób.

Kurs prowadził i przygotował ratownik medyczny i szkoleniowiec – Maciej Ostrowski. W sumie odbędą się dwie edycje szkoleń – kolejna już w niedzielę 29 kwietnia, ale na to szkolenie mamy już komplent. Atrakcją kursu była symulowana akcja wypadku samochodowego. Z dymiącego wraku auta kursanci musieli uwolnić poszkodowanych i udzielić im niezbędnej pomocy. Każdy miał okazję wykonać między innymi: resuscytację krążeniowo-oddechowej, mógł opatrzyć głębokie rany. Było wiele pytań i wiele informacji zostało przekazanych. Kursanci nabyli również umiejętności obsługi defibrylatora AED, z którym można coraz częściej spotkać się w miejscach publicznych. – mówi sołtys i dodaje, że w program kursu przewidywał także aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, wezwanie pomocy, ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych, postępowanie z nieprzytomnym poszkodowanym, reanimacja u dorosłego, dziecka, niemowlęcia, postępowanie przy zachłyśnięciu, zadławienia, co robić w przypadku omdlenia, drgawek, bólu w klatce piersiowej, udaru, złamania, zwichnięcia, skręcenia, oparzenia, krwotoku, amputacji urazowej, ciała obcego w ranie. Każdy uczestnik kursu otrzymał certyfikat oraz apteczkę.

Sołtys ma w planach kurs pierwszej pomocy dla najmłodszych

My osobiście bardzo pochwalamy takie inicjatywy i zachęcamy do wydawania właśnie w taki sposób publicznych pieniędzy

Gratulujemy!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here