Czy powinno się obniżyć pensje wójtom, burmistrzom oraz posłom i senatorom?

441
Włodarze naszych gmin

Zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego dotycząca obniżenia wynagrodzeń politykom, głównie posłom, wywołała niemałe zamieszanie na najwyższych stopniach władzy. Okazuje się również, że niewiele mniejsze na szczeblu samorządowym, gdyż jak zapowiedział prezes PiS, w grę wchodzi również ustalenie nowych limitów dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Oprócz cięć w pensjach poselskich i senatorskich prezes zapowiedział też nowe limity dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także dla starostów i marszałków województw. Zniesione też mają zostać „wszelkie dodatkowe, poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa”.

Dziś każdy poseł i senator otrzymuje 10 021 zł brutto uposażenia poselskiego miesięcznie (to podstawowa kwota, która należy się każdemu, do tego dochodzą różne dodatki za udział w komisjach itp.). Czyli blisko pięć razy tyle, ile płaca minimalna, która od stycznia 2018 wynosi 2100 zł brutto.

Wynagrodzenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ustala rada gminy. Starosty – rada powiatu. A marszałka województwa – sejmik wojewódzki. Wysokość wynagrodzenia oparta jest na kwocie bazowej, która w 2018 roku wynosi 1789,42 zł – pensja włodarza może być jej siedmiokrotnością, czyli maksymalnie może wynieść 12,5 tys. zł. Pensje samorządowców zależą od wielkości miasta czy gminy, ostateczną decyzję podejmują radni.

O ile zmniejszą się pensje włodarzy samorządowych?

Tego prezes PiS nie zapowiedział. Jeśli jednak będzie to na podobnym poziomie, co w przypadku parlamentarzystów, burmistrz, wójt i prezydent będą mogli dostawać maksymalnie nieco ponad 7,5 tys. zł na rękę.

W ostatniej sondzie na stronie www.nowagazeta.pl zapytaliśmy naszych Czytelników, czy powinno się obniżyć pensje włodarzom, posłom i senatorom?

Według 75% ankietowanych jest to dobry pomysł i pensje powinny zostać obniżone, ponieważ lokalni włodarze zarabiają za dużo. Pozostałe 25% ankietowanych stwierdza, że pensje nie powinny być obniżane i jest to jedynie zemsta polityczna.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy parlament przegłosuje projekt obniżający pensje, jednak jego wejście w życie jest bardzo prawdopodobna, bo posiadający większość parlamentarną PiS ma obowiązywać dyscyplina.

W tym tygodniu na stronie www.nowagazeta.pl publikujemy nową sondę. Tym razem pytamy, czy w prowadzenie wyprawki 300+ dla uczniów to dobry pomysł?

2 KOMENTARZY

  1. Czemu zemsta polityczna?! Ja jestem za odpowiednim dysponowaniem pieniędzmi a nie obniżaniem. Jak ktoś dobrze rządzi to czemu mu zabierac? A znam takich! Zamiast na bezsensowne kotki które zasilaja kieszeń jakiejś 1 osoby np przeznaczyć to na wymianę rur albo podnienie cisnienia wody w rurach! Wymiana nawierzchni dróg tez by nie zaszkodziła. Należy poprostu myśleć. Pozdrawiam 🙂

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here