Nowy pomnik upamiętni okrągłą rocznicę

602
Po starym pomniku pozostały tylko fundamenty

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całej Polsce trwa planowanie obchodów tego wydarzenia. Gmina Trzebnica okrągłą rocznicę zamierza uczcić nowym pomnikiem.

 W dniu 25 maja 2017 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W treści uchwały możemy przeczytać:

„[…]Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Dokonało się również dlatego, że ludzie, reprezentujący różne obozy – lewicy niepodległościowej, narodowy, ludowy – potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Składa hołd pamięci obrońców Konstytucji 3 maja, żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych. Składa hołd pamięci legionistów polskich i wszystkich walczących w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońców Lwowa, żołnierzy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy obronili młodą niepodległość[…]”.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie w Trzebnicy pomnika upamiętniającego 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, trafiła pod obrady Rady Miejskiej w Trzebnicy na sesji pod koniec marca.

Radni uchwałę przegłosowali jednogłośnie

Już w najbliższym czasie na skwerze przy ulicy Wrocławskiej w Trzebnicy, a dokładnie w miejscu gdzie znajdował się pomnik Armii Radzieckiej, postawiony zostanie nowy pomnik.

2 KOMENTARZY

  1. Mądra decyzja i tradycyjnie bez awantur, jałowych dyskusji etc. Wiecie dlaczego? Bo w Radzie Gminy nie ma oderwanych od koryta PO’wcow.

  2. Nie wiemy. PO’wcy, jak PISowcy i inni przynależący do różnych partii też ludzie. Co ma na celu twój wpis? Dzielenie ludzi na kategorie i sianie zamętu? W pisie też są ludzie, którzy zachowują się teraz, jak świnie przy korycie. Przynależność partyjna czy religijna nie określa człowieka. To co robisz to zwykłe świńsko-buraczane dzielenie Polaków. A dom, czyli POLSKA jest jeden. Wcale nie zarezerwowany wyłącznie dla pisowców, wręcz przeciwnie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here