Czy podobają ci się występy dzikich zwierząt w cyrku?

147

Sporo ludzi uważa, że cyrki przeszły do historii, albo że ta forma rozrywki zanikła. Niestety, do cyrków ze zwierzętami wciąż uczęszcza spora liczba osób, nie zdając sobie nawet sprawy, że wspierają w ten sposób biznes oparty na cierpieniu zwierząt.

W Polsce już ponad 20 miast nie wynajmuje terenów miejskich cyrkom, które wykorzystują zwierzęta

Zwierzęta nie przebywają w cyrku z własnej woli – pracują niewolniczo dla ludzi, którzy zarabiają kosztem ich cierpienia.

Dzikie zwierzęta oderwane od naturalnego środowiska i własnego stada, przetrzymuje się w ciasnych klatkach lub przywiązuje łańcuchami do ogrodzenia, na niewielkich wybiegach. Podczas sezonu przewożone są z miasta do miasta, co jest dla nich źródłem stresu.

Jedyne chwile, kiedy zwierzęta opuszczają stalowe więzienie, to czas przeznaczony na tresurę i wyjście na arenę

Pokazy cyrkowe to nie sposób edukacji. Wykonywanie sztuczek nie leży w naturze zwierząt. Są do nich zmuszane poprzez brutalne metody tresury i głodzenie. Okrutna „nauka” posłuszeństwa zaczyna się, kiedy zwierzę jest jeszcze młode i łatwiej złamać jego psychikę.

Aż 50% małych słoni umiera podczas brutalnego obrządku „łamania”, który niestety trwa przez całe ich życie.

Treserzy zmuszają zwierzęta do nienaturalnych zachowań i poddaństwa za pomocą haków, elektrycznych pałek czy pejczy, narażając ich zdrowie, a nawet życie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu określiło nakłanianie dzieci do uczestnictwa w występach cyrków ze zwierzętami jako działalność niepożądaną.

Według MENiS jest to niezgodne z Konwencją Praw Dziecka. Urzędnicy podkreślającą, iż nauka powinna być ukierunkowana na rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego. Dzieci, nieświadome cierpienia zwierząt, odnoszą mylne poczucie, że warunki, w jakich one przebywają, są dla nich właściwe i naturalne.

W ostatniej sondzie na stronie www.nowagazeta.pl zapytaliśmy czy podobają się wam występy dzikich zwierząt w cyrku?
Kategoryczna większość ankietowanych, bo aż 94% jest całkowitym przeciwnikiem tego typu rozrywki i stwierdza, że jest to niehumanitarne. Są jednak też tacy, a do tego grona należy 6% ankietowanych, według których nie ma w tym nic złego.

Sztuka cyrkowa może być piękna, ale wtedy, kiedy tworzona jest przez ludzi, którzy z własnego wyboru trenują i prezentują swoje umiejętności.

Żonglerka, szczudlarstwo, balansowanie na linie czy akrobatyka są widowiskowe i zapewniają rozrywkę dla całej rodziny. Na świecie funkcjonuje wiele cyrków bez zwierząt i tego typu rozrywkę popieramy.

Jesteśmy całkowicie przeciwni cyrkom ze zwierzętami i wierzymy, że tego typu cyrki w naszym powiecie nie będą się pojawiać

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here