Prawie 190 tys. zł „na papier”, 70 tys. dla organizacji pozarządowych

513

Wielkimi krokami zbliża się termin wyborów samorządowych i pewnie dlatego urzędnicy z trzebnickiego magistratu postanowili jeszcze więcej publicznych pieniędzy wydać na reklamę poczynań i działań burmistrza. Kwota z zestawieniem np. dotacji dla stowarzyszeń jest astronomiczna!

Dużo droższe będzie w tym roku wydawanie gminnego biuletynu „Panorama trzebnicka”. Oczywiście za wszystko zapłacą mieszkańcy Gminy Trzebnica.

7 grudnia ośrodek kultury, który formalnie jest wydawcą, bo redakcja mieści się w budynku urzędu gminy, ogłosił przetarg, ale tylko na druk gminnej gazetki. Co ciekawe urzędnicy zwiększyli nakład z 10 do 12 tys. egzemplarzy. Przy tej okazji warto wspomnieć, że wszystkich gospodarstw domowych w gminie jest około 5 tys.

Po co zatem drukowanych
jest aż 12 tys. zł?

Odpowiedź wydaje się oczywista. Mamy rok wyborczy. Urzędnikom nie przeszkadza, że wydadzą więcej pieniędzy, bo to w końcu nie ich, tylko publiczna kasa.

Przetarg rozstrzygnięto 21 grudnia i jak się okazało, ofertę złożyła tylko jedna firma Polska Presse Sp. z o.o., która zaproponowała cenę: 186 tys. 714 zł.

Co bardziej szokujące, kwota jest o ponad 30 tys. zł wyższa niż ta, jaką wydano w roku 2017. Wtedy za druk zapłacono ponad 153 tys. zł. A w 2016 było to nieco ponad 148 tys. zł.

Oczywiście to
nie wszystkie koszty

Nie znamy dokładnych kosztów zatrudnionych przy redakcji biuletynu pracowników. Często bowiem urzędnicy zatrudniani są np. w gminie a dodatkowo dostają różne umowy z gminnego ośrodka kultury, np. za kolportaż czy zbieranie reklam. Nie znamy także kwoty jaką gmina płaci za skład graficzny gazety, czy wielu innych kosztów jak paliwo, prąd czy zakup i amortyzacja sprzętu.

Radny Robert Adach mówił wielokrotnie, że jego zdaniem koszty wydawania mogą oscylować w okolicach od 500 tys. zł. do nawet 1 miliona złotoch rocznie!

Co można by zrobić za te pieniądze?

Jako ciekawostkę możemy podać, że w ostatnich dniach ogłoszone zostały wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadań pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe na terenie Gminy Trzebnica w 2018 roku. Do podziału było „aż” 70 tys. złotych…

Oto niektóre kwoty jakie zostały przyznane:

  • 30 tys. zł na prowadzenie Ośrodka Wsparcia Społecznego „Szósty stół św. Jadwigi” w Trzebnicy dla Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.
  • Polski Związek Niewidomych Koło Trzebnica otrzyma dotację w wysokości 2 tys. zł na działania związane z integracją osób niepełnosprawnych.
  •  Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „TĘCZA” otrzyma 6 tys. zł  na akcję „Kultura – historia i współczesność”.
  • Równy 1 tys. zł przyznany został Fundacji Wspierania Dziedzictwa Kulturowego „Żarna” z Kuźniczyska pomoże na wsparcie finansowe organizacji wydarzenia pod nazwą „Młyńska Feta”.

Czytaj na kolejnej stronie…

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here