Jak wykonać test internetu? Sprawdź prędkość swojego łącza!

691

Zamawiając u operatora usługę łącza internetowego, decydujemy się zazwyczaj na konkretną jego prędkość. Jest ona często uzależniona od technicznych parametrów oraz stanu infrastruktury dostawcy. Warto przy tym pamiętać, że deklarowana szybkość to wartość maksymalna, a w praktyce bywa tak, że waha się ona w granicach wyznaczonych w umowie. Jeśli jednak czujesz, że twoje łącze internetowe nie działa tak, jak powinno, możesz wykonać test internetu i sprawdzić, czy rzeczywiście coś jest nie tak. A potem spróbować poprawić sytuację.

Od czego zależy prędkość łącza internetowego?

 • Jednym z ważniejszych czynników, które warunkują prędkość internetu, jest infrastruktura operatora, jej stan oraz techniczne możliwości. Im bardziej nowoczesne i dobrze utrzymane urządzenia, nadajniki oraz kable, tym szybsze łącze i przesył danych. Warto również zauważyć, że nie wszędzie maksymalna możliwa do uzyskania szybkość łącza będzie taka sama, ze względu na przepustowość przewodów w danym miejscu. Dla przykładu, najszybszy obecnie internet światłowodowy jest dostępny jedynie tam, gdzie przebiega światłowód, zatem mogą z niego korzystać osoby mieszkające w pobliżu.
 • Jeśli korzystasz z internetu radiowego, prędkość przesyłu danych może być uzależniona od pogody, jak również od odległości od centrali. W przypadku internetu osiedlowego, szybkość zależy również od tego, ile osób aktualnie korzysta z sieci.
 • Szybkość internetu może być także zależna od sprzętu. Szczególnie zbyt mało pamięci RAM utrudnia wygodne surfowanie po sieci i spowalnia jej działanie. Podobnie może być w sytuacji, gdy modem, z którego korzystasz, jest przestarzały lub nie działa w pełni sprawnie.
 • Sieć WiFi jest niezwykle wygodna, jednak warto mieć na uwadze to, że im więcej urządzeń z niej korzysta, tym większe jej obciążenie, a co za tym idzie – wolniejsze działanie internetu.

Jak wykonać test internetu?

W sytuacji, gdy uważasz, że sieć działa zbyt wolno, możesz przeprowadzić test szybkości łącza. W tym celu wejdź na stronę internetową, na której w łatwy sposób sprawdzisz prędkość przesyłu danych. Jednym z najbardziej popularnych serwisów tego typu jest speedtest.pl. Jedyne, co musisz zrobić, to kliknąć na przycisk START, a rozpocznie się test. Szybkość internetu zostanie sprawdzona automatycznie przez skrypt na stronie, a po zakończeniu testu otrzymasz wynik i dokładne dane.

O czym warto pamiętać, by wynik przeprowadzonego testu internetu był rzetelny?

 • Testując swoje łącze internetowe, pamiętaj, by nie obciążać go dodatkowo. Wyłącz zbędne aplikacje, upewnij się, że w tle nie są pobierane żadne pliki ani buforowane filmy. Najlepiej, by otwarta była tylko jedna karta przeglądarki – ta, na której masz uruchomiony test.
 • Wyłącz również zbędne programy uruchomione na komputerze. Wyłącz gry i inne aplikacje, które mogą zafałszować odczyt, spowalniając sprzęt.

Jak odczytać wynik testu internetu?

Po zakończonym sprawdzaniu szybkości internetu otrzymasz wynik w postaci zestawienia danych o twoim łączu. Czego możesz się z nich dowiedzieć?

 • Poznasz adres IP swojego komputera.
 • Dowiesz się, jak stabilne jest twoje łącze – w tym celu sprawdź PING. Określa on w milisekundach opóźnienie łącza. W praktyce oznacza to, po jakim czasie od wysłania zapytania otrzymasz odpowiedź z serwera. Im niższy wynik, tym lepiej. Jeśli jest wysoki, możliwe są opóźnienia między innymi w grach sieciowych, ale także i w codziennym przeglądaniu stron internetowych.
 • Uzyskasz informacje o tym, z jaką prędkością pobierasz dane, czyli „download”. Ta wartość określa faktyczną szybkość internetu.
 • Dowiesz się również, jak szybko możesz wysyłać dane – czyli „upload”.
 • Wynik testu podany zostanie w megabitach na sekundę, czyli Mb/s. By dowiedzieć się, jak prędkość wygląda w megabajtach, czyli MB/s, podziel uzyskany wynik przez 8.

Jeśli testy wykazują, że prędkość łącza nie jest zadowalająca, przemyśl zmianę. Szybki internet w UPC otrzymasz w wielu interesujących pakietach. Możesz otrzymać nie tylko łącze internetowe, ale również dodatki w postaci dostępu do telewizji internetowej.

SPONSOROWANE

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here